Разсекретени доклади на ЦРУ разкриха опитите на СССР да създаде телепатия между човек и компютър
Документите идват с любезното съдействие на Закона за свободата на информацията чрез сайта за прозрачност Правителствен таван
Документите описват подробно разговорите на агент със съветски учени и студент относно интереса на СССР към разработването на ESP. Съдейки по тези разкази втора ръка, изглежда, че плановете на Съветския съюз за развитие на телепатия не са се развили добре, както и добре документираните усилия на Америка.
"В момента Съюза няма ясна подробна езикова програма за това", се казва в един доклад.
"По-скоро той има цялостна цел за бъдещето да разбере за ESP като цяло."
Документите идват с любезното съдействие на Закона за свободата на информацията чрез сайта за прозрачност Правителствен таван. Това са три доклада до ЦРУ за разговори на агент със съветски изследовател по кибернетика и гостуващ студент по обмен.
Днес думата "кибернетика" е по-тясно свързана с научната фантастика. В началото на 60-те години това е широк термин, който обхваща всички научни начинания, насочени към по-добро разбиране на обратната връзка при хората и машините. Това е била област на изследване, която, наред с други неща, се стреми да разработи рамка за всяко взаимодействие между хора и машини. Смята се, че ако можем да изградим математическа рамка за всички биологични взаимодействия, бихме могли лесно да я транспонираме върху машини.
Някои учени в САЩ и Съветския съюз вярвали, че може да е възможно изцяло да се изключи междинният софтуер на езика и да се създаде директна комуникация между хората и машините чрез телепатия. Според разговорите на агента на ЦРУ със съветските учени, това не се развива добре в СССР.
Д.А. Керминов, съветският учен от документа, описва експеримент, при който изследователи в СССР успяват да "запишат" сигналите на централната нервна система на човек, свирещ на пиано, и след това да излъчат тези съобщения обратно в ръцете на друг човек, който никога преди не е свирил на пиано.
"Този човек ще може да свири трудна музика, но също така ще запази част от това умение като постоянно знание", твърди Керминов. "Когато е помолен за допълнителни подробности, той не можа да ги предостави или да се позовава на публикации.“
Очевидно някой е работил по телепатия.
"Керимов твърди, че Василиев е успял да демонстрира много силно ESP (екстрасензорно възприятие) с определени субекти, но само определени хора са способни да приемат "вълните", казва агентът в доклада си. "Някои ESP, в които Керминов вярваше, включваха не просто отгатване на събития, но и прогнозиране на бъдещи случайни събития."
Докато разговорът продължава, агентът започва да дразни учения за съветската идеология.
"Попитах Керминов как ESP може да се примири с марксисткия материализъм и той каза, че това е проблемът, пред който е изправен Василиев – да покаже какво компрометира тези "мисловни вълни", пише той. "Беше ми интересно, че въпреки че доста дразнех Керминов за ESP и връзката му с материализма, той остана невъзмутим. Той очевидно таи много малко скептицизъм по отношение на това."
Разговорът със студента е подобен, без дискусиите за материализма. Според студента съветският изследовател на ESP е бил периферна фигура, която е имала проблеми със създаването на основна научна рамка за измерване на това, което се опитва да докаже.
Американските военни и ЦРУ също се опитват да проучат външните граници на човешките способности в собствените си програми за ESP и телепатия. Всички програми генерираха хиляди страници документи и увлекателни истории, но не създаваха психически войни или методи за директна комуникация между човек и машина.
Кибернетиката все още съществува, но по-скоро като вдъхновение за хиляди разнообразни и специфични области на обучение. Това беше развитие, което съветският учен прогнозира без ползата от четенето на мисли. "Керминов изрази известна доза скептицизъм по отношение на ентусиастите в кибернетиката", се казва в доклада. "Той беше напълно наясно с "прищявките" на развитието и не очакваше чудеса. Кибернетиката, каза той, не е наука."
Последвайте ни
1 Коментара: