Рекордният откуп за "Ейшън глори" поискан заради оръжие на борда

https://blitz.bg/svyat/rekordniyat-otkup-za-quoteyshan-gloriquot-poiskan-zaradi-orazhie-na-borda_news69894.html Blitz.bg

Поисканият рекорден откуп от 15 милиона долара за освобождаване на пленения в първите часове на новата година автомобиловоз „Ейшън глори” може да е и заради допълнителния товар, открит от пиратите на борда - оръжие, предназначено за Саудитска Арабия.

Според съобщение на иранската телевизия "Прес Ти Ви" Рияд имал намерение да използва оръжието за нападение срещу йеменски бойци от племето хути.

Коментарите в местните медии са, че застрахователите няма да се съгласят да платят толкова голям откуп, независимо от товара. Те разчитали в хода на преговорите сумата да бъде намалена до  3-4 млн. долара.

Приблизително толкова -  3 млн. долара бяха поискани за другия отвлечен от сомалийски пирати британски кораб - "Сейнт Джеймс Парк", който превозва химикали.

13-тонният кораб на британската фирма „Зодиак” е плавал, натоварен с 2305 корейски автомобила от Сингапур за Саудитска Арабия, когато го прихванаха пирати на 1100 км от сомалийския бряг. Сред 25-членния екипаж има осем българи. Нашите моряци са от Варна, Велинград, Ямбол, Шумен.  Освен тях, в плен са двама румънци, 10 украинци и петима индийци.

/БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай