В Косово днес се провеждан предсрочни парламентарни избори, очаква се в тях да вземат участие 1,8 милиони души, които трябва да изберат 129 депутати. ЦИК на републиката акредитира за изборите 4887 местни и чужди наблюдатели, уточнява БГНЕС. 
До сегашните избори се стигна след гласуван вот на недоверие на коалиционно правителството на Демократическата партия на Косово (ДПК) и „Демократическия съюз“ начело с Иса Мустафа. То бе обвинено, че не е могло да реши съществени проблеми на страната, поради което тя над година се намира в политическа криза. Вотът бе поискан от опозиционното движение "Инициатива за Косово", подкрепено от „Алианса за бъдещето на Косово", движението "Самоопределение" и някои представители на управляващата коалиция. 

В хода на избирателната кампания се обособиха две коалиции - „коалиция на пистолетите“ и „коалиция на розите“. 

Към първата принадлежат бившите полеви командири от т.нар. Армия за освобождение на Косово (АОК). Те предлагат за премиер бившия полеви командир на АОК Рамуш Харадинай. В коалицията влизат ДПК, „Алиансът за бъдещето на Косово“, чийто лидер е Харадинай, движението „Инициатива за Косово“ и 9 малки партии. 

Във втория блок влизат привържениците на демократичното развитие на републиката, но те имат малко шансове в борбата с престъпните кланове на бившите членове на АОК. Тук влизат „Демократичният съюз за Косово“, движението „Алтернатива“, за лидер те предлагат Авдулах Хоти. Извън тези коалиции в изборите ще участва и ултрадясното движение „Самоопределение", чийто кандидат за премиер е Албиха Курти.

Най-влиятелната партия на косовските сърби „Сръбският списък“ може да разчита на 10 места в парламента. 

Съгласно споразуменията от Брюксел косовската страна пое обещанията да създаде Общност на сръбските общини в Косово (ОСО), да възобнови диалога с Белград, да извърши маркирането на границата с Черна гора, след което още стане възможна визовата либерализация между ЕС и Косово. 

Но след вота поетите задължения имат малки шансове за изпълнение. Основният претендент за премиерския пост Рамуш Харадинай отхвърли всички договорености с Брюксел, включително по границата с Черна гора. Харадинай предупреди, че "граница преминава по Чакоре" и пози начин предяви претенции за 8000 хектара черногорска територия. В кампанията той постоянно повтаряше, че смята Сърбия за враг и няма да поддържа диалога с Белград. 

Бившият командир на АОК обеща също да създаде армията в Косово през първите 90 дни от управлението си.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!