Срещата между страните от Г-20 приключи вчера след два дни на преговори, без да бъдат изчистени основните различия по централни въпроси като климатичните промени и глобализацията. Форумът не успя да разсее опасенията на лидерите за бъдещето на глобалните съюзи в ерата "Тръмп", коментира вестник "Вашингтон пост".
Изданието отбелязва, че най-големи разногласия е имало по темата за климатичните промени, където 19-те участници са образували единен фронт срещу американския президент. Дори по въпроси, по които поне формално бе постигнат компромис, като търговията, водещи европейски лидери изразиха скептицизъм дали постигнатите споразумения ще издържат, пише американския вестник.

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че световните лидери са постигнали единодушие за тероризма, но са били разделени по други важни теми, отбелязва изданието и припомня думите на Макрон, че "дори в западния свят има реални разногласия и несигурност, каквито нямаше допреди няколко години".

Вестникът отбелязва, че германският канцлер Ангела Меркел, домакинът на срещата, е заявила, че е имало области на съгласие, но не е скрила разочарованието си от американската позиция по въпроса за климата.

Цитиран от изданието официален източник заявява, че европейците са доста обезпокоени от срещите си с Тръмп - и са признали, че според тях именно това може би е била целта на Белия дом. От друга страна, американското президентство видя потенциал да извлече победа от срещата в Хамбург, макар очакванията му да не бяха много големи. Белият дом се надяваше да обясни приоритетите на Тръмп и същевременно да търси компромиси, дори и малки, се казва в статията на "Вашингтон пост".

Оценката на Белия дом за резултата от срещата е доста по-различна от тази на Меркел и Макрон, отбелязва вестникът. Цитиран от него официален източник от американското президентство я окачествява като голям успех.