Русия е пленила американски ракета "Томахоук" от тези, които бяха изстреляни в Сирия, но част от тях не се взривиха. Руски представители обещаха, че изследването на невзривената ракета, която е прибрана от сирийците и предадена на Москва ще позволи на Русия да разработи ново оборудване за заглушване.

"С тази ракета в ръце можем ясно да разберем какви канали за комуникация, информация и конторл, навигация и обсег имат въпросните оръжия. А да знаем тези параметри ще ни позволи по-ефективно да ги контрираме на всички бойни етапи", заяви съветникът на първия зам.-директор на държавната група за електроника КРЕТ, Владимир Михеев.

Други руски експерти твърдят, че ракетите "Томахоук" ще разкрият тайните на последните ракетни навигационни системи (или както един от тях каза "учебник по материална наука, учебник за технологии падащи от небесата"). Има и руско видео, в което става въпрос за "томахоука", въпреки че е трудно да се види какво всъщност се показва.

Може би Русия наистина ще разкрие нещо, не е ясно колко ракети са били свалени от ПРО-то им (руснаците твърдят много, а Пентагонът твърди николко) и освен свалянето на един Ф-16, сирийските ПВО, произведени от руснаци, се доказаха като неефективни срещу израелските въздушни удари.

Но нека приемем, че Русия наистина е пленила ракети "томахоук". От 59 ракети изстреляни в Сирия през април, възможно е една или две да не са се взривили и да са били пленени. Високоексплозивните оръжия често не се взривяват - 30 % от съюзническите артилерийски снаряди през Първата световна война по времето на битката при Сома са били неефективни, докато модерните клъстерни бомби имат процент до 20.

Последната версия "Блок 4" на "Томахоук" не е "томахоукът" на Рейгън или "Пустинна буря" от 80-те. Блок 4 е почти като дрон, способна да се бави над целта си, докато праща обратно снимки на наземните си контролиращи, преди да й бъде заповядано да се спусне към мишената. Тя също е способна да се пренасочва докато лети към една от петнадесет предварително планирани цели или към определени GPS координати. За 35 години навигационните системи и ракетата ще са се развили, разбира се.

Но това все още си остава ракета от Студената война, която изглежда малко като динозавър, сравнена с днешните свръхзвукови и хиперзвукови оръжия.

Ако Русия, която има впечатляващ арсенал от тактически ракети, трябва да се учи на нещо от "Томахоук", тогава Москва има сериозни проблеми. А "Томахоук" се използват от десетилетия и е трудно да вярваме, че Русия никога не се е докопвала до някоя от тях досега.
Ако става въпрос само за заглушаване на "Томахоук", САЩ могат да модифицират ракетната система за да го компенсират.

Това е старата шахматна игра на електронната война. Когато новият рада или комуникационна система стане уязвима за заглушаване, тя бива подобрена с нова анти-заглушителна техника. И така играта си продължава.

Както доктор Спуук от Стартрек веднъж каза на ромуланците - "военните тайни са най-мимолетни".