Русия изстреля три нови навигационни спътници в орбита

https://blitz.bg/svyat/rusiya-izstrelya-tri-novi-navigacionni-spatnici-v-orbita_news28515.html Blitz.bg

Руска ракета „Протон-М“ беше изстреляна с три нови спътника за навигационната спътникова система „ГЛОНАС“, която е конкурент на американските и европейските системи с подобно предназначение, предаде ИТАР-ТАСС.


Спътниците са били изведени в орбита след изстрелването на ракетата-носител от космодрума в Байконур в Казахстан, съобщи говорител на руската космическа агенция. Спътниците, с тегло 1.4 тона, са допълнение към вече намиращите се в орбита части от системата, която Русия възнамерява да довърши през следващата година. Тогава „ГЛОНАС“, разработена през 80-те години на миналия век от руски военни като отговор на американската GPS система и европейската „Галилео“, ще разполага с общо 24 спътника. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай