Русия отваря Купол

400 km през тундрата е пътят за доставки на мината

https://blitz.bg/svyat/rusiya-otvarya-kupol_news57790.html Blitz.bg

Русия отново разработва Купол - арктическата мина за 700 млн. долара, която е в основата на съживяването на производството на злато в Русия след пет последователни години на спад, информира Ройтерс.

Русия е на второ място по залежи на злато в света след  Южна Африка, но за Москва е трудно да разработи огромните находища в негостоприемния руски Далечен Изток. Първите мини в района са създадени през 30-те години на 20-и век от затворници от системата ГУЛАГ, създадена от Йосиф Сталин.

Русия е най-големият в света доставчик на енергийни суровини, но понижаването на цените и спадът в търсенето намалиха приходите й от износа на природен газ до около 8 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) през първото тримесечие на 2009 година, спрямо близо 11 на сто от БВП година по-рано. Златото обаче спечели от рецесията. Като сигурен авоар, то е  защитено от спада в търсенето, който доведе до поевтиняване на другите суровини. През тази година жълтият метал поскъпна с 10 на сто, стигайки близо до рекордната цена от 1030 д. за тройунция, достигната през март 2008 година. Чукотка, регион, който през последните 8 години бе съживен от инвестициите за 2,5 млрд. долара на милиардера Роман Абрамович, през първата половина на 2009 година е произвел 20 на сто от руския златен добив.

Ройтерс отбелязва, че след като през юли 2008 г. Абрамович се оттегли от поста губернатор, сега златото е "билетът" на региона към икономически растеж . Докато през 2008 г. Русия бе петият в света производител на злато, заставайки между Австралия и Перу, миналата година руското производство се е увеличило с 13 на сто, а през първата половина на 2009 г. нарасна с още 25 на сто. 

 Купол осигурява пряко работните места на 1400 души от общо 50-хилядното население на Чукотка. Миньори и обслужващ персонал прекарват в мината по 4 седмици и по 4 седмици извън нея, печелейки средно по 50 000 рубли месечно или с 25 на сто над средното възнаграждение в региона. 80 на сто от миньорите, идват от Магадан - пристанищен град на 1500 км. в югозападна посока.

Градът е център на златодобива в Далечния Изток, когато Сталин, който се нуждаел от хора за разработване на откритите златни находища, започнал да изпраща в робство в работническите лагери в областта стотици хиляди затворници.

Рудата от Купол се преработва в рафинерията Колима в северната част на града./БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай