Главнокомандващият руските ракетни войски със стратегическо предназначение генерал-полковник Николай Соловцов обяви, че до края на годината в армията ще влязат на въоръжение новите ядрени ракети “РС-24”, като същевременно срокът на експлоатация на някои от старите типове ракети ще бъде удължен.
Соловцов обеща до края на 2009 г. подвижните междуконтинентални балистични ракети да застъпят на бойно дежурство. Тактико-техническите им характеристики още не са публикувани. По думите на главнокомандващия срокът на експлоатация на силозните ракети “РС20В "Воевода” ще бъде удължен до 2019 г., а на мобилните системи “Топол” – до 2022 г. Според независими експерти руските военни искат да се възползват от факта, че договорът за стратегическите нападателни оръжия изтича през декември тази година. Новата ракета “РС-24” не отговаря на изискванията, залегнали в него. Наблюдателят на “Новая газета” Павел Фелгенхауер поясни, че ракетата “РС-24” се различава от приетите на въоръжение комплекси “Топол-М” най вече по това, че носи не един, а няколко ядрени заряда. Междуконтиненталните балистични ракети извеждат бойната глава в открития космос. Ако обаче бойната глава е делима, всеки от ядрените заряди трябва самостоятелно да навлезе в горните слоеве на земната атмосфера и да бъде насочен към целта. Но договорът със САЩ за ограничаването на стратегическите настъпателни оръжия не позволява на Русия да се въоръжава с ракети с делими бойни части. “По принцип в ракетата “Топол-М” бе заложена възможността за разполагане на делими части на главата. Но за да бъде направено това законно, трябва да погребем договора за стратегическите нападателни оръжия. Което и ще стане на 5 декември, и в момента, в който се случи, веднага радостно ще разположим новите ракети, които дотогава са били незаконни”, отбелязва Фелгенхауер. Изработването на новия договор, който ще смени този за стратегическите нападателни оръжия, бе обявено като основен приоритет на отношенията на новата американска администрация с Русия. В речта си Прага на 5 април президентът на САЩ Барак Обама заяви, че смята за нужно в дългосрочна перспектива напълно да освободи света от атомното оръжие и двамата с руския лидер Дмитрий Медведев решиха, че договорът, който ще смени този за стратегическите нападателни оръжия, трябва да създаде основа за ново намаляване на ядрените арсенали. Руските арсенали се скъращавата и в момента поради факта, че ракетите излизат от строя, а новите не покриват тези естествени загуби. Принципно обаче руските военни не само са против пълно ядрено разоръжаване, но смятат за необходимо да оставят на въоръжение не по-малко от 1 500 бойни заряда, докато в момента те са 3 000, смята Фелгенхауер. Договорът за стратегическите нападателни оръжия разрешава почти два пъти по-голямо количество. По думите на експерта ако броят на руските бойни заряди намалее под 1 500, американската система за противоракетна отбрана, която според многократните изявления на предишната президентска администрация на Джордж Буш не е всъстояние да се противопостави на 1 000 руски ядрени ракети, може да стане ефективна и срещу руските стратегически части. Генерал Соловцов заяви, че в края на 2009 г. първият полк с новите ракети “РС-24” ще застъпи на бойно дежурство. Той обаче посочи, че последните пробни изстрелвания на ракетите, които в момента са на въоръжение, са показали, че сроковете на тяхната служба могат да бъдат удължени. Всички руски балистични ракети се произвеждат в едно предприятие – Воткинския машиностроителен завод в Удмуртия – и капацитетът му не е достатъчен за запълни празининте, оставени от остарелите ракети, заяви Фелгенхауер. /Би Би Си
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.