Русия води: Всички атомни подводници на Великобритания са извън строя

Новината предизвика сериозни опасения сред военните анализатори, тъй като именно тези подводници представляват гръбнака на британските подводни ударни сили и играят ключова роля в наблюдението на руската военноморска активност

https://blitz.bg/svyat/rusiya-vodi-vsichki-atomni-podvodnici-na-velikobritaniya-sa-izvan-stroya_news1155985.html Blitz.bg

Великобритания е изправена пред безпрецедентна ситуация, след като всички пет действащи атомни подводници от клас Astute едновременно са излезли от строя и се намират в пристанища за техническо обслужване, ремонт или модернизация.

Новината предизвика сериозни опасения сред военните анализатори, тъй като именно тези подводници представляват гръбнака на британските подводни ударни сили и играят ключова роля в наблюдението на руската военноморска активност.

Пред британския вестник The Telegraph бившият командир на атомна подводница Райън Рамзи заяви, че ситуацията прави Обединеното кралство „беззъбо“ в очите на Москва.

„Изглеждаме безсилни. Руснаците знаят, че не можем да изведем подводниците в морето. Този проблем се трупаше с десетилетия. Всички знаеха, че ще се стигне дотук, но го оставяха за следващия“, коментира той.

Според експерта кризата идва в момент, когато Русия увеличава присъствието си в Северния Атлантик и около британските води. По данни на британските военни през последната година руската подводна и военноморска активност в региона е нараснала значително, което засилва опасенията за сигурността на ключови морски маршрути и подводна инфраструктура.

Подводниците от клас Astute се смятат за едни от най-модерните ударни подводници в света. Въоръжени с крилати ракети Tomahawk и тежки торпеда Spearfish, те могат да поразяват цели на стотици километри разстояние, както и да изпълняват разузнавателни мисии в пълна секретност.

Всеки от корабите е с водоизместимост над 7400 тона, дължина близо 100 метра и ядрена енергийна установка, която позволява практически неограничена автономност под вода. Благодарение на изключително ниския си акустичен профил подводниците често са определяни като едни от най-тихите в света.

Тяхната роля е от критично значение и за защитата на британските стратегически подводници от клас Vanguard, които носят ядрените ракети Trident и осигуряват постоянното ядрено възпиране на Великобритания.

Освен това Astute осигуряват защита на двата самолетоносача на Кралския флот – HMS Queen Elizabeth и HMS Prince of Wales – при разполагането им в различни точки на света.

Общата стойност на програмата Astute надхвърля 12 милиарда британски лири, а в момента още две подводници от класа се намират в различни етапи на строителство.

Въпреки високотехнологичния си статут програмата неведнъж е била съпътствана от проблеми. Най-известният инцидент е от 2010 г., когато водещата подводница HMS Astute заседна по време на изпитания край бреговете на Шотландия.

Сега източници от Кралския флот потвърждават, че нито една от петте подводници не е на оперативна мисия. Част от тях преминават през планирани ремонти и модернизации, докато най-новата HMS Anson е изправена пред технически затруднения след продължително плаване до Австралия.

Според военни експерти обаче по-сериозният проблем не е временното отсъствие на подводниците, а натрупаният недостиг на капацитет в британските корабостроителници и ремонтни бази. През последните години Лондон изпитва затруднения с поддръжката както на ударните подводници Astute, така и на стратегическите Vanguard, което води до забавяния и по-дълги периоди извън експлоатация.

Райън Рамзи предупреждава, че продължителният престой на корабите в пристанище може да има и друго сериозно последствие – загуба на умения сред екипажите.

„Ако не си в морето, губиш жизненоважни способности. Ако бях командир на подводница, която е прекарала две години на кея, щях да бъда сериозно обезпокоен“, заявява той.

Макар британските власти да подчертават, че ядреното възпиране на страната остава напълно гарантирано чрез подводниците от клас Vanguard, кризата с Astute поставя въпроси за реалните оперативни възможности на Кралския флот в момент на нарастващо напрежение между НАТО и Русия.

За военните анализатори случващото се е сигнал за по-дълбок проблем – години на недостатъчни инвестиции в поддръжката и модернизацията на британския подводен флот, чиито последствия започват да се проявяват именно сега.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай