Руски дипломат оглави Службата на ООН за борба с тероризма
Воронков има над 30 години опит в руската дипломация и е работил главно по въпроси, свързани с ООН.
"Противодействието на тероризма е едно от нещата, по които повечето страни могат да работят с Русия", каза високопоставен западен дипломат.
По думите му Западът и Русия имат много различни възгледи относно това кое се брои за тероризъм и как се противодейства на това явление, но поне е тема, по която може да се дискутира по-лесно, отколкото по политически въпроси и мироопазване.
Представители на четири от петте сили с право на вето в Съвета за сигурност на ООН - САЩ, Великобритания, Франция и Китай - са заемали ръководни длъжности в централата на ООН в Ню Йорк през последното десетилетие.
Американец отговаря за политическите въпроси, британец - за хуманитарните, французин - за мироопазването, а китаец - икономическите и социалните въпроси. През последните седем години руснак оглавява базираната във Виена Служба на ООН по наркотици и престъпност.
"Честно казано, руснаците са недостатъчно представени в най-висшите нива в ООН", каза западният дипломат, пожелал анонимност.
Общото събрание на ООН одобри миналата седмица създаването на антитерористичната служба, която ще помага на държавите да приложат световната стратегия за борба с тероризма, приета от Общото събрание през 2006 г.
Тази стратегия се преразглежда на всеки две години. Целта ѝ е да бъдат взети мерки срещу обстоятелствата, довеждащи до разпространение на тероризма, мерки за превенция и борба с тероризма, изграждане на капацитет в отделните държави за борба с тероризма, спазване на човешките права и върховенството на закона като основа на борбата с тероризма.
Назначаването на Воронков слага край на спекулациите сред някои дипломати, че Москва е поискала посланика й в САЩ Сергей Кисляк да заеме поста.
Последвайте ни
0 Коментара: