Саркози не възприема Мексико като "пропаднала държава"

https://blitz.bg/svyat/sarkozi-ne-vazpriema-meksiko-kato-propadnala-darzhava_news38858.html Blitz.bg

Френският президент Никола Саркози приветства мексиканските усилия за борба с нарастващото насилие от страна на наркокартелите при първото си официално посещение в страната и не се съгласи, че Мексико е "пропаднала държава".

Саркози и мексиканския му колега Фелипе Калдерон се срещнаха на обяд и посетиха пирамидите на Теотиуакан преди началото на официалното посещение днес, но двучасовият им разговор остана засекретен. Според френския президент Калдерон е направил борбата с наркторафикантите "приоритет". Насилието в Мексико, свързано с наркотици, се появи на международната сцена след доклади за нарастващото насилие и трафикантска дейност на наркокартелите в САЩ, Канада и дори Западна Африка. През тази година в Мексико са загинали над 1000 души при убийства, за които се смята, че са свързани с наркотици. Над 5 300 души бяха убити миналата година в страната. Саркози обаче отрече, че Мексико е "пропаднала държава" и заяви, че двет държави ще развиват отношения на сътрудничество. "Пропаднала държава е страна, която прекрати борбата си срещу наркотрафикантите, а това по никакъв начин не е случаят с Мексико", заяви Саркози. "Битката е и наша, защото организираната престъпност и наркотрафикът не признават граници", добави той. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай