Директорът на националното разузнаване Дан Коутс смята, че заплахата за възможна кибератака срещу САЩ нараства. Според него ситуацията е  достигнала "критична точка".
 
"Предупредителните знаци са налице, системата ни дава сигнали, затова вярвам, че сме достигнали критична точка, заяви Коутс пред членове на института "Хъдсън" във Вашингтон.
 
По думите му цифровата инфраструктура, която обслужва страната е под непрестанни атаки. Коутс сравнява "предупредителните знаци" сега с онези, които САЩ са получавали точно преди терористичните атаки от 11 септември.
 
“Случи се в месеците преди 11 септември 2001 г., когато според тогавашния директор на ЦРУ Джордж Тенет системата започна да показва червени сигнали и ето ни сега близо две десетилетия по-късно - аз съм тук, за да кажа, че предупредителните светлини отново мигат в червено”.
 
Коутс заяви, цитиран от CNN, че "най-сериозните нарушители" са Русия, Китай, Иран и Северна Корея - като според него без съмнения Русия е "най-агресивният чуждестранен нарушител”, който продължава с опитите си да подкопава демокрацията в САЩ.
 
Всеки ден тези страни "проникват в нашата цифрова инфраструктура и провеждат редица кибер атаки", заяви той.
 
Някои от целите им са федералното правителство, американската армия, държавните и местните власти и американските предприятия, твърди Коутс.
 
Само преди ден Вашингтон обвини Кремъл в намеса в американските избори. Разследването на Специалният прокурор Робърт Мълър обвини 12 руски офицери, че са извършили хакерски действия спрямо компютри на кандидатката на демократите за президент Хилари Клинтън и на други представители на партията през 2016 година. Руското външно министерство заяви, че няма данни тези хора да са свързани с руското военно разузнаване или да са проникнали в компютри на Демократическата партия.
 
Москва е на мнение, че американската версия цели да подкопае междинните избори за Конгрес на САЩ през ноември и да повлияе на предстоящата среща между държавните глави на двете страни. Тръмп и Путин ще се срещнат утре в Хелзинки.