САЩ доволни от европейското желание за приемане на затворници от Гуантанамо

https://blitz.bg/svyat/sasht-dovolni-ot-evropeyskoto-zhelanie-za-priemane-na-zatvornici-ot-guantanamo_news28389.html Blitz.bg

САЩ приветстваха сигналите, че някои европейски правителства имат готовност да приемат бивши затворници от центъра за задържане на заподозрени в тероризъм в Гуантанамо, ако новоизбраният американски президент Барак Обама изпълни обещанието си да го затвори.

Съобщенията, че европейците могат да приемат затворници, които не могат да се завърнат в родината си заради опасения да не бъдат подложени на изтезания там, са “доста окуражаващи”, заяви говорителят на американския държавен департамент Шон Маккормак. Според него те отбелязват “новото отношение” на съюзниците на САЩ, които в миналото бяха отхвърлили молбите в тази насока на американския президент Джордж Буш. Маккормак посочи за пример Германия и Португалия, чийто външен министър Луиш Амаду призова останалите страни-членки на ЕС по-рано този месец да помогнат на САЩ за затварянето на Гуантанамо, като приемат затворници-граждани на трети страни. /АФП

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай