Американският министър на отбраната Робърт Гейтс заяви, че до лятото на 2009 г. американският военен контингент в Афганистан ще бъде увеличен със 7 000 души.
Гейтс обяви при посещението си в Кандахар, че от Вашингтон търсят начини да удовлетворят молбата на главнокомандващия американските войски в Афганистан генерал Дейвид Маккиърън за увеличаване на числеността на войските. Според него американците не трябва да повтарят грешката на СССР от 80-те години на ХХ век. Министърът добави, че НАТО и САЩ трябва да дадат на афганистанците повече свобода при вземането на решения. “СССР не можеше да победи в Афганистан със 120 000 души. Ние трябва да постъпим по-мъдро и да си сътрудничим с афганистанците, да се вслушваме в тях и на тази база да планираме действията си”, каза Гейтс. По думите му един от начините за привличане на афганистанците в борбата е колкото се може по-бързо да бъде удвоен броят на хората в афганистанската армия и тя да достигне 134 000 души. Увеличаването на американския контингент в Афганистан в момента зависи твърде много от изтеглянето на бойните части от Ирак, където нивото на насилие намаля, но ситуацията остава нестабилна. Новизбраният американски президент Барак Обама се обяви за изтеглянето на войските от Ирак през следващата година и половина, но подчертава, че няма да взема прибързани решения по въпроса и ще следва съветите на военните. Сега в Афганистан действа международен контингент от 65 000 души, от които 31 000 са американци. /Би Би Си
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.