САЩ разположиха над 15 военни кораба за блокада на Иран в Ормузкия проток

Американската армия започва военноморска блокада на Иран, включваща самолетоносач и бойни кораби в региона.

https://blitz.bg/svyat/sasht-razpolozhiha-nad-15-voenni-koraba-za-blokada-na-iran-v-ormuzkiya-protok_news1146559.html Blitz.bg

Над 15 американски военни кораба участват в операция по блокада на Иран в Ормузкия проток. Това съобщава „Уол стрийт джърнъл“, позовавайки се на високопоставен представител на САЩ.

По информация на източника, в Близкия изток са разположени самолетоносач, няколко ракетни кораба, десантни съдове и други бойни единици. Част от тях разполагат с възможност да превозват хеликоптери, които могат да бъдат използвани за подкрепа на военни операции в региона.

От Централното командване на САЩ вече обявиха, че военноморската блокада започва на 13 април. Целта е да се ограничи движението на всички кораби, насочващи се към ирански пристанища, както и на тези, които се опитват да напуснат териториалните води на страната.

Танкери, свързани с Иран, се възползваха от срока на САЩ за Ормузкия проток

Операцията идва на фона на засилено напрежение в Персийския залив и повишени рискове за международното корабоплаване. Ормузкият проток остава ключов маршрут за глобалните енергийни доставки, което превръща всяка военна активност в района в фактор с потенциални световни последици.

Към момента няма официална реакция от страна на Иран относно действията на САЩ, но анализатори предупреждават, че подобна стъпка може да доведе до допълнителна ескалация в региона.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
3 Коментара
ИСТОРИКА
преди 2 месеца

Не разбирам, защо на снимката е руският потънал кораб "Москва" а не американски кораб ?

Откажи
опс
преди 2 месеца

Защото това е външно красив военен кораб, за разлика от американските. Веднага лови окото онова, което си е хубаво и качествено. Руснаците правят мерцедесите на оръжията.

Откажи
жнъийу
преди 2 месеца

Много красив и внушителен кораб. Не като оппиканите и ръждясали американски корита дето бягат на 1000 мили за да не ги ударят иранските ракети. Русия е на десетилетия пред САЩ във военната технология и въоръжението.

Откажи