Танкери, свързани с Иран, се възползваха от срока на САЩ за Ормузкия проток

Танкерът „Аврора“ е натоварен с ирански петролни продукти, докато „Ню Фючър“ е натоварен с дизелово гориво от пристанище Хамрия в ОАЕ

https://blitz.bg/svyat/tankeri-svarzani-s-iran-se-vazpolzvaha-ot-sroka-na-sasht-za-ormuzkiya-protok_news1146459.html Blitz.bg
© Shutterstock

Два петролни танкера, свързани с Иран, са излезли днес от Персийския залив, преминавайки през Ормузкия проток, преди планираната американска блокада на иранските пристанища и крайбрежни зони.

Това показват данни на специализирания сайт "Къплер" (Kpler) и Лондонската фондова борса, на които се позовава Ройтерс.

Лондон отряза Тръмп за блокадата на Ормузкия проток

Танкерът „Аврора“ е натоварен с ирански петролни продукти, докато „Ню Фючър“ е натоварен с дизелово гориво от пристанище Хамрия в ОАЕ, показват данните на „Кплер“, предава БТА.

Припомняме, че Централното военно командване на САЩ обяви налагането на блокада на Ормузкия проток, считано от 17:00 часа българско време днес.

САЩ блокират Ормузкия проток: Тръмп плаши Китай с 50% мита и гони иранските кораби

Радикалната мярка е директен отговор на провалилите се преговори между Вашингтон и Техеран, проведени миналата събота в Пакистан, при които не бе постигнато съгласие относно иранската ядрена програма.

Петролът надхвърли 100 долара след заповедта на Тръмп за военна обсада в Залива

Според новите разпореждания американските сили няма да позволяват преминаването на кораби от и към ирански пристанища. Доналд Тръмп предупреди, че ще бъдат преследвани всички плавателни съдове, които са платили такси на Техеран за преминаване през протока.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай