Бордът на директорите на Световната банка одобри заем от 200 милиона долара за България за подпомагане на реформите в социалния сектор на страната – модернизиране на образователната система, подобряване на финансовите и медицинските услуги и създаване на работни места, както и за увеличаване на социалната сигурност в условията на икономическа криза, пише на електронната си страница Световната банка.
Това е трети и последен от поредица заеми за България. “България цели да ускори постигането на по-висок стандарт на живот, сходен с този на другите страни от ЕС, независимо от настоящото икономическо забавяне в света, а в сърцето на програмата на страната е заложено увеличаването на продуктивността,” заяви Орсалия Каланцопулос, директор за Централна Европа и Балтийските държави на Световната банка. “Очаква се мерките, предприети от правителството на България с подкрепата на програмите на Световната банка, да поставят основата за увеличаване на професионалните умения на работната сила, за изграждане на по-добър инвестиционен климат, за по-добро здравеопазване, образование и схеми за социално подпомагане,” добави тя.
Одобреният заем е за срок от 17 години с 5-годишен гратисен период. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.