Китайските медии изненадващо обявиха, че Пекин ще увеличи броя на служещите в морската пехота от 20 хиляди до 100 хиляди души, за да защити интересите си извън своята територия. Част от контингента ще бъде дислоциран в китайските пристанища в Джибути на Африканския рог и в Гвадар – в югозападната част на Пакистан.

Две бригади от сухопътните сили вече са прехвърлени към морската пехота, като са увеличили 20-хилядния състав почти двойно.

Планира се да се увеличи броят и на служещите във военноморските сили – с 15% от сегашните 235 хиляди души.

Това изглежда е китайският отговор на действията на САЩ след като президентът Доналд Тръмп изпрати бомбардировачи Б-1 и Б-52 в Южна Корея, а около 300 000 южнокорейски и 15 000 американски войници започнаха съвместни военни учения под името „Фоул Ийгъл”, които ще продължат да април.

Паралелно стартираха и японско-американски военни учения с участието на морската пехота на САЩ.

„Двете страни са като ускоряващи се един срещу друг влакове, никой от които не желае да даде път”, посочи в доста откровен коментар китайският външен министър Ван И, като добави: „Наистина ли сме готови за челен удар?”.

Конфронтацията този път започна заради Северна Корея, която изстреля четири ракети по посока на американските бази в Япония, три от които паднаха в Японско море.

Американският отговор беше незабавен старт на разполагането на противоракетния щит ТHAAD в Южна Корея.

Той обаче няма как да спре севернокорейските ракети със среден и малък обсег. За сметка на това ще бъде напълно ефективен срещу китайските балистични ракети с голям обсег, като на практика ще неутрализира възможностите на Китай да води ядрена война.

Ето защо в отговор Китай наложи санкции на Южна Корея и обеща на САЩ съизмерими стратегически ответни действия.

Засега и двете страни игнорират предложението на министър Ван И за разрешаване на кризата, а именно САЩ и Сеул да отменят ученията, а Северна Корея да спре с ядрените и ракетни провокации.



Източник: БГНЕС, vesti.bg, South China Morning Post