“Шпигел”: Съветник на естонското министерство на отбраната работел за германското разузнаване

https://blitz.bg/svyat/shpigel-savetnik-na-estonskoto-ministerstvo-na-otbranata-rabotel-za-germanskoto-razuznavane_news27086.html Blitz.bg

Германската служба за външно разузнаване “BND” в продължение на няколко години използвала бившия съветник на естонското министерство на отбраната Херман Сим като свой агент, твърди германското списание “Der Spiegel”.

Сим предавал на “BND” фалшиви данни за дейността на руското разузнаване в балтийските държави и германците му се отблагодарявали щедро, посочва изданието. “Засега остава неясно дали Сим е предавал неверните данни по указание на руснаците или просто искал да получи двойно възнаграждение”, се посочва в материала. Срещите на Сим със свръзките му от “BND” обикновено се провеждали в големи западноевропейски градове. По данни на списанието германската служба прекратила сътрудничеството си със съветника малко преди влизането на Естония в Европейския съюз през 2004 г. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай