Шведската прокуратура започна предварително разследване за евентуална корупция срещу три Нобелови комитета, взимащи решение за присъждане на най-престижната награда в света.
Подозренията за нарушения са възникнали, след като станало известно за безплатни за шведите пътувания, спонсорирани от правителството на Китай. В началото на този месец шведското радио разказа как членове на Нобеловите комитети в областта на естествените науки – медицина, физика и химия, са пътували в Китай по покана на правителството на страната, за да разкажат какво се изисква за получаване на високото отличие. Сега прокурорът Нилс-Ерик Шулц от държавното управление за борба с корупцията е решил по-подробно да се запознае с всички факти и да установи дали става дума за корупция, посочва ИТАР-ТАСС. При пътуванията през март 2006 г. и януари 2008 г. самолетните билети, хотелите и обедите са били платени от китайското правителство. Първия път в Китай са били двама членове на комитета, а при второто пътуване – трима. Самите представители на Нобеловите комитети признават, че дълго са се колебали и са обсъждали въпроса, преди да приемат предложението. Накрая обаче решили, че пътуванията не могат да повлияят върху безпристрастността на приеманите от тях решения. /БЛШЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.