Словения обяви спасителен план за икономиката си на стойност 800 милиона евро.
„Избрахме мерки, които ще имат максимален ефект за възможно най-голям брой икономически сектори, засегнати от кризата“, заяви Митя Гаспари, министър на развитието на страната. Гаспари посочи, че пакетът от мерки, който представлява над 2% от БВП на страната, може да бъде само първата от серия стъпки, насочени към борба със забавянето на икономиката. Ключова част от плана е схема за субсидии, която ще намали работните часове под 40 на седмица, за да се предотвратят промените в заплатите и съкращаването на персонал поради спада на търсенето. Словенското правителство заяви, че целта му е да повиши и ликвидността, като предлага намаления на данъците за инвестиции в малки компании и се грижи данъците да не се надвземат. Въвеждането на мерките принуди правителството да преразгледа бюджета за 2009 г., като дефицитът се повиши до 2.34% от БВП вместо очакваните 0.33%. „Ситуацията е доста по-лоша, отколкото мнозина биха искали да повярват“, заяви Гаспари, като предупреди профсъюзите да избягват искания за увеличение на заплатите в публичния сектор. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.