"Сънди Таймс": Окървавеното лице на Тръмп ще го направи герой
Всяка промяна в популярността на Тръмп може да зависи от това дали той ще последва примера на Роналд Рейгън
Нападенията, които убиват или нараняват американски президент, са ужасяващи, завладяващи, последователни и се превръщат в предмет на конспирации и легенди. Това пише политическият анализатор Дейвид Чартър в свой материал за The Sunday Times.
Той отбелязва, че Роналд Рейгън е последният американски президент, улучен от куршум, само два месеца след началото на първия си мандат. Митологизацията започва малко след като той е прострелян от Джон Хинкли-младши пред хотел "Вашингтон Хилтън" и е близо до смъртта, когато куршумът спира на сантиметри от сърцето му.
„Меденият месец свърши и се роди нова легенда“, написа по това време покойният журналист от Washington Post Дейвид Броудър.
Авторът отбелязва, че Доналд Тръмп е бил също толкова близо до смъртта в събота - още един инч би означавал катастрофални наранявания и съответно история, подобна на изстрела, който уцели Джон Кенеди в главата.
„Както и в двата случая, опитът за убийство на Тръмп създаде множество емблематични образи – в случая на Тръмп, юмрук, който се размахва във въздуха, тълпа агенти от Сикрет Сървис, които се опитват едновременно да го защитят и изведат от сцената, и неговите викове "Битка! Битка! Битка" - се казва в статията.
В същото време авторът отбелязва, че ако през 2023 г. определящият образ на Тръмп беше дръзката му визия, то през 2024 г. това е дръзкото му, опръскано с кръв лице.
„Може да изглежда цинично, но в годината на избори тези снимки и видеоклипове ще се пускат отново и отново, за да подкрепят Тръмп като смел, непобедим герой. Популярността на Рейгън получи поне краткосрочен тласък отчасти, защото той понесе раняването си стоически и приветливо. Всяка промяна в популярността на Тръмп може да зависи от това дали той ще последва примера на 40-ия президент“, пише анализаторът.
Той прогнозира, че Тръмп „със сигурност ще бъде посрещнат като герой на Републиканската национална конвенция следващата седмица и може да получи тласък в социологическите проучвания“.
„Ентусиазмът и решимостта на републиканците да излязат и да гласуват вероятно ще се увеличат, което ще е значителен тласък. Който от двамата кандидати за президент успее да убеди по-голямата част от поддръжниците на своята партия да не бъде безразличен, той ще бъде победителят" , - обобщава авторът на материала.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
2 Коментара: