Снимка на Украински войник, който се опитва да евакуира цивилни близо до столицата Киев стана хит в мрежата, след като символ, свързван с нацизма, бе забелязан върху униформата му.  

Снимката е дело на украинската фотожурналистка Анастасия Власова. Тя започна да обикаля социалните медии, след като бе публикувана в Туитър от американската база за снимки Getty Images. 



Обявявайки старта на руската операция в Украйна, президентът Владимир Путин заяви, че военната операция има за цел, между другите цели, също и денацификация на Украйна. 

Според експертите, обвинявайки съседната страна в това, че е доминирана от националистически организации години наред, руският лидер е мобилизирал концепции и исторически събития от региона, които да оправдаят пред света и по-специално пред руския народ военните действия срещу съседката славянска страна. 

При това специалистите подчертават, че въпреки все по-голямото присъствие на неонацисти в Украйна през последните години, тези групи нямат власт при взимането на решения в украинското правителство или парламента. 

Символът, добавен върху униформата от украинския войник на снимката, се състои от два кръга и лъчи, които започват от малкия кръг и отиват към големия. Според Лигата против клеветите (Anti-Defamation League - организация, която се бори с разпространяването на антисемитизъм), символът се използва от различни култури по света, като Старите норди и келтите, затова "той не трябва да се смята за символ, който проповядва нацизма или върховенството на бялата раса". 

Пак според лигата обаче, той е популярен сред неонацистите "като един от символите в Европа, възприети от нацистите в опита им да си измислят арийския произход". 

Като цяло най-често срещаната версия на символа сред неонацистите е свастиката, но такава няма по униформата на украинския военен, чиято снимка стана хитова в мрежата.  

Според Фрийдъм хаус черното слънце е било използвано от движения, свързващи се с езотеризма и окултизма през 19-и век, а в по-скорошните години е бил използван от различни сатанински или неопагански култове и организации с езотерични вярвания в рамките на нацизма. 

Символът, например, е присъствал в една от основните зали на замъка Вевелсбург, щабът на СС, нацистката полиция, която е била оглавявана от Хенрих Химлер. "Също така той стана доста популярен през 1991 година в книгата "Черното слънце на Таши Лунпо" на Ръсел МакКлауд (псевдоним на германския журналист Стефан Могле-Стадел)". Оттогава, неонацистите в няколко страни активно го използват като символ на учението на нацисткия окултизъм, който твърди, че нацизмът е свързан с "древни тайни познания".  

Според, Фрийдъм хаус, в Украйна черното слънце често се използва от крайно-дясната идеология. 


Detail of the photograph that went viral with the symbol of the black sun

Черното слънце е един от символите, свързвани с нацизма и също е един от отличителните знаци на батальона "Азов", крайно дясна милиция, формирана от няколко лица, свързани активно с неонацистки организации. 


Civilian volunteers are trained by veterans of the Azov Battalion against the Russian invasion;  on the right, the regiment's insignia with variations of two symbols associated with Nazism, the wolf hook and the black sun

Междувременно се появи видео на други военни, носещи нацистки символи. По специални тези на СС дивизията Галичина. Видеото е направено в Бородянка. На него свещеник оплаква жертви на войната, а около него има украински военни с черни униформи с нацистките символи на СС дивизията "Галичина". Клипът е дело на британския в. "Сън". 

Смразяващата историята на бандеровците, батальоните „Азов“, "Айдар" и неонацистите в Украйна ВИДЕО 18+

В коментарите към него се разрази бурна дискусия и вълна от недоволство на британските читатели на изданието, като основният въпрос е: "Защо помагаме на нацисти в Украйна"? 

Дивизията СС "Галичина" -14-та гренадирска дивизия на Вафен на СС (1-ва галисийска), преди 1944 г., озаглавена 14-та доброволческа дивизия на СС „Галиция“, е германска военна формация от Втората световна война, съставена предимно от военни доброволци с украински етнически произход от района на Галиция, по -късно също с някои словаци.

Дивизията е разбита от Червената армия при Лвовско-Сандомирската операция, но по-късно е възстановена. Например, по време на словашкото национално въстание, но на 10 май 1945 се предава на Западните съюзници - пише един от коментаторите. 

"Тъкмо се чудех няко, дали е забелязал това и какво всъщност означава СС Галичина", отвръща му друг.  

"Помним какво направиха във Варшава, Полша, през 1944 година", пише коментаторът jan szczepaniuk, очевидно с полски произход. 

"Жалко е, че не всички, които населяват тази планета, не помнят това", подкрепя го трети. 

"Шокиран съм от символа, който видях на гърба на украинския войник във видеото. Нямам думи. Не разбирам как им е позволено да носят такова нещо. Отвратен съм", пише друг.  

"Позволено им е заради вътрешната политика на правителството, нали точно това е причината за войната", отвръща му друг. 

"Вторият от дясно е от службите за сигурност на Украйна, има символ на СС Галичина на гърба си (1:17). Ако някой не знае, СС Галичина е германско формирование от Втората световна война, съставено предимно от доброволци украинци от района Галиция, по-късно в него влизат и словаци. Не, в Украйна няма нацизън", обобщава иронично друг коментатор. 



 

Историята на дивизията SS "Галичина" започва през 1943 г., когато е създадена формация от украински националисти. Дивизията участва във Втората световна война на страната на Третия райх в боевете на много фронтове.

Дивизия СС Галисия

Участва в борбата срещу партизанското движение в различни страни. В края на войната всички дивизии бяха почти напълно унищожени от Червената армия.

Предпоставки за създаване на единица

Идеи за създаването на украински националистически формации, воюващи на страната на Вермахта, възникнаха преди началото на войната срещу Съветския съюз. По време на Гражданската война на осемнадесетата година много украински националисти избягали от територията на бившата Руска империя. В емиграцията те създават различни организации, чиято цел е да създадат национална държава. На територията на Германия имаше много членове на Организацията на украинските националисти. Те влязоха в контакт с разузнаването на Третия райх - Абвера. Тези хора в бъдеще ще бъдат ядрото на дивизията на СС. "Галичина" е сформирана едва през 1943 година. Преди това различни фигури предложиха създаването на подобни звена в Wehrmacht и Waffen SS.

След окупацията на Полша, много украинци се оказаха на нейна територия. Националистите започнаха да се присъединяват към военните и полицейските организации. В четиридесетата година избухна междуетнически конфликт между украинците и поляците.

Украинските националисти, получили оръжие от германците, започнаха да изгонват поляците от техните земи. Тези операции бяха придружени от кланета и грабежи. От членовете на ОУН, които участваха в анти-полските чистки, за три години ще бъде сформирана дивизията на СС "Галичина". Филмът за Волинското клане от 2016 г отчасти разкрива зверствата на украинските есесовци, с чийто емблеми се кичат днешните военни от ВСУ, нацбатальоните, СБУ и пр.

обучение

Лидерите на украинските националисти започнаха да получават подкрепа от абвера. Германското командване имаше за цел да изхвърли бойните организации в задната част на Червената армия.

Също така, хората от ОУН се занимаваха с разузнаване и събиране на информация за военни единици, разположени на границата. Германското командване има различни мнения за решаването на проблема с украинските националисти.

Някои смятат за уместно да създадат отделни малки групи. Други лидери считат, че формирането на по-големи военни единици е правилно. Историята на създаването на дивизията SS "Галиция" започва веднага след нацистката инвазия на територията на Съветския съюз.

Началото на Втората световна война

През четиридесет и първата година Третият райх нападна СССР. Веднага след окупацията на западната част на Украинската ССР започнаха да се формират полицейски отряди на местни доброволци.

Създадени са батальони "Роланд" и "Нахтигал", в които са включени украински националисти. Територията на Украинската ССР е подчинена на професионалната администрация - Райхския комисариат "Украйна". Въпреки това, галисийските земи не са влизали там. На тяхна територия е създаден отделен район на Галисия.

Полицейските батальони бяха изпратени на територията на Беларус за борба с партизанското движение.

Снимка на дивизия SS Galicia

Според документите, украинските националисти с цялото си настървение са се борили срещу антифашисткото партизанско движение на територията на Беларус, и така печелят доверието на хитлеристкото командване. Така Вермахтът разрешава въоръжаването на ОУН.

В допълнение към полицейските подразделение са сформирани и бандеровски националистически части. Те започнаха да експулсират полското и еврейското население от Галиция и почти всички евреи бяха убити. В първите три дни след като Червената армия напусна Лвов в града, всички евреи са убити.