Исканият откуп е рекорден, пише украинският вестник "Сегодня".
Сомалийските пирати, пленили товарния кораб "Ейшън глори", искат за освобождаването му "рекорден откуп от 15 милиона долара".
Това съобщава на сайта си украинският вестник "Сегодня”, цитиран от vesti.bg. Вестникът се позовава на източник от службата за външно разузнаване на Украйна, пожелал анонимност.
Двайсет и петчленният екипаж на кораба включва осем българи, двама румънци, 10 украинци и 5 индийци.
"Ейшън глори" бе отвлечен на 2 януари на около 1100 км от крайбрежието на Сомалия. Според украинското външно министерство, киевски дипломати установили контакт със собственика на кораба, превозващ 2305 корейски автомобила от Сингапур за Саудитска Арабия.
Той вече активно преговарял с пиратите. Здравето и животът на моряците не били застрашени, уверили украинските дипломати. Сумата 15 млн. долара е сбор от застраховката на кораба и цената на товара - "новичките корейски автомобили", уточнил украинският разузнавач, говорил пред "Сегодня”.
За другия отвлечен от сомалийски пирати британски кораб - "Сейнт Джеймс Парк", който превозва химикали, били поискани според него само 3 млн. долара.
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.