Икономическият спад в държавите от еврозоната се оказа по-голям от този в САЩ – за първото тримесечие на 2009 г. общият брутен вътрешен продукт на 16-те европейски държави намаля с 2,5%.
Въпреки, че САЩ влязоха първи в рецесия, Европа “излезе напред” по темпове на икономически спад. В САЩ БВП е спаднал за първото тримесечие само с 1,6%. Най-силната европейска икономика – германската, която е на трето място в света по обем на БВП, регистрира най-лоши показатели за последните 40 години. Според официалната статистика през първите 3 месеца на годината германският БВП е спаднал с 3,8%. “Тези лоши новини, които бяха очаквани от всички, показаха голямата зависимост на германската икономика от външната търговия”, заяви икономистът от банка “Natexis” Коста Брунер. Според него обаче най-лошото вече е отминало. Оптимизмът му се споделя и от германския канцлер Ангела Меркел, която предвижда, че през 2010 г. БВП ще нарасне с 0,5%. Франция, която е основен партньор на Германия и втора по големина икономика в еврозоната, също е навлязла в рецесия: през първото тримесечие на 2009 г. френският БВП е намалял с 1,2%. По думите на френския министър на финансите тези данни позволяват предвиждания, че спадът на БВП за цялата 2009 г. ще бъде около 3%. Същата нерадостна картина се наблюдава и в други европейски държави като Италия, Австрия и Унгария. /Би Би Си
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.