Сръбското правителство оцеля при вота на недоверие

https://blitz.bg/svyat/srabskoto-pravitelstvo-ocelya-pri-vota-na-nedoverie_news27747.html Blitz.bg

Внесеният от сръбската опозиция вот на недоверие се провали, след като депутатите не можаха да гласуват поради липса на кворум тази нощ.

Присъстваха само 123 депутати от 250-те сръбски народни избраници. За провеждането на заседание са необходими 126 души. Дебатът продължи през целия ден в четвъртък, а вотът трябваше да бъде проведен късно вечерта в присъствието на премиера Мирко Цветкович и министри от правителството. Управляващата коалиция разполага с мнозинство в парламента. Следващото заседание на депутатите ще се проведе в събота за дискусия по бюджет 2009. Вотът беше внесен от 86 депутати от Радикалната партия (СРС, ултра-националисти) и националистическа коалиция, групирана около Демократична партия на Сърбия (ДСС) на бившия премиер Воислав Кощуница. Опозицията искаше оставката на правителството заради политиката му спрямо Косово, което обяви своята независимост на 17 февруари. Всички сръбски политици не признават тази независимост и смятат Косово за провинция на страната. Според опозицията обаче правителството не е защитило суверенитета и териториалната цялост на страната, като е приело разполагането на ЕУЛЕКС, европейската мисия за правосъдие и полицията, което според ДСС е „достатъчна причина“ за свалянето му. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай