Над 10 представители от сдружение „Свeти Свети Кирил и Методий“ - Кюстендил и други родолюбиви българи от столицата не бяха допуснати да влязат в Сърбия по повод организиран митинг в Босилеград. Поредният скандал, предшестван от този с лекарските прегледи, при които се намеси дори полиция, се разрази в понеделник, когато се навършиха 98-годишни от подписването на Ньойския договор.

„Деветият възпоменателен протестен митинг беше организират от 13 часа наше време. Ние нарочно тръгнахме по-рано, защото всяка година ни мотаят поне час на сръбската граница. Този път се оказа, че има срив в електронната системата. Той се получи обаче точно преди събитието. Нашите митничари ни снеха данните и ни пуснаха, но от сръбска страна на пункт „Рибарци“ категорично отказаха. Чакахме над час и половина и си тръгнахме. Едва 15 минути след приключване на събитието в Босилеград система се оправи. Ако това не е провокация как да го наречем по друг начин? Те можеха да направят копие на личните карти и да продължим, но уви – това не се случи. Освен нас имаше и много други хора от столицата, които също не бяха допуснати до Босилеград. И този път намериха начин да се оправдаят“, коментира председателят на дружество „Св. св. Кирил и Методий“, адв. Владимир Миланов.

Въпреки поредната провокация представители на ВМРО успяха да поднесат цветя пред паметника на Васил Левски в Босилеград и то при засилено полицейско присъствие. Сред участниците в отбелязването на позорната годишнина в Босилеград бе и д-р Валентин Янев, един от арестуваните на 11 ноември т.г. български лекари в Босилеград, отишли да окажат медицинска помощ на хората в района. 


  Паметното събитие бе организирано от Демократичния съюз на българите. 

„С този диктат Западните покрайнини, включително и Босилеград, противно на всички международни и човешки норми, са предадени на отдавна вече несъществуващата Държава на сърби, хървати и словенци. 
11 месеца по-късно, сръбската окупационна армия окупира Босилеград и Цариброд. Повечето от нашите предци поемат пътя на емиграцията, а тия, които са останали, са обречени на страдания, изселване, сърбизиране и обедняване. След 98 години, ние сме изправени пред дъното на пропастта.
И въпреки това, ние няма да се примирим и няма да престанем да протестираме и да се борим за свободата си, докато тук живее и последният българин. Защото ние знаем, че всеки народ, който се бори за правата си, накрая побеждава, па макар и след петстотин години.
Целта на този митинг, както и на всички проведени от 1920 г. досега, е да напомним за себе си на Сърбия, на България и на Европа, и да припомним причината за драмата, която продължава и днес“, обяви и председателят на Демократичния съюз на българите Драголюб Иванчов, който откри събитието.

Това е трети подобен скандал с наши сънародници в Западните покрайнини. Преди повече от половин година беше арестувана паметната плоча с имената на жертвите от т.нар. Босилеградски погром, която и досега не е върната. Едва преди около две седмици – на 11 ноември трима български лекари бяха държани с часове в полицейското управление заради организирана хуманитарна акция в Босилеград. Тогава над 50 човека от Западните покрайнини чакаха да бъдат прегледани от д-р Валентин Янев /специалист вътрешни болести/ Красимир Андреев /офталмолог/ и д-р Цветанка Цолова /оториноларинголог/. Не само, че не бяха прегледани нуждаещите се наши сънародници, но българските медици прекараха над 5 часа в полицейското управление без каквато и да било причина.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Източник: в. Монитор