Срещата на Г-20 завърши с европейско недоволство от общата декларация
Еманюел Макрон призова руския президент Владимир Путин "да прояви разум"
Срещата на върха на страните от Г-20 - групата на най-силните световни икономики, приключи снощи в бразилския мегаполис Рио де Жанейро с въпроси за климатичната криза и ядрената заплаха, съпроводени с европейско недоволство от приетата обща декларация на участващите лидери, съобщава Франс прес.
Домакинът на форума - бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва, нарече "борба за оцеляване" едно от основните предизвикателства, залегнали в дневния ред на състоялата си в понеделник и вторник среща на най-високо равнище - борбата с климатичните изменения, посочва световната агенция.
АФП е на мнение, че в Г-20 така и не са могли да дадат решителен тласък на развитието в тази област, и то в контекста на навлязлата във втората си седмица двадесет и девета Конференция на страните (COP29) по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (РКООНИК) в столицата на Азербайджан- Баку.
Очакванията в Рио са били високи, като се има предвид че присъстваха и ЕС - и в лицето на председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, и Африканският съюз, като са били представлявани 85 процента от световния брутен вътрешен продукт, както и е ставало въпрос за страни с 80% от емисиите на парникови газове.
Като се има предвид, че климатичната конференция на ООН догодина ще е също в Бразилия - в град Белем, в сърцето на Амазония, Лула да Силва призова към действие, акцентира АФП. "Не можем да отложим задачата на Баку за Белем", заяви той по време на последната пленарна сесия на форума на Г-20 вчера.
"Историята ни наблюдава", каза на свой ред напускащият след 2 месеца Белия дом американски президент Джо Байдън, който днес празнува 82-рия си рожден ден. В събота той стана първият действащ президент на САЩ, влязъл в джунглата на Амазония.
От друга страна, въпреки желанието на бразилския президент "да се говори за бедните, а не за войните", въоръжените конфликти присъстваха на срещата в Рио, още повече вчера се навършиха 1000 дни от началото на войната на Русия в Украйна, посочва АФП.
Външният министър на Русия Сергей Лавров, който представляваше Москва, заяви, че ще има "съответстваща реакция" от страна на Кремъл от обстела на Киев по вътрешността на Русия с тактически балистични ракети АТАКМС американско производство.
По този повод френският президент Еманюел Макрон призова руския президент Владимир Путин, за когото има издадена заповед за арест от Международния съд в Хага в момента, в който напусне ли границите на Русия, "да прояви разум".
Ядрената заплаха стана актуална на форума на Г-20 заради одобрената от руския президент актуализирана ядрена доктрина на страната му.
Във връзка с войната в Украйна германският канцлер Олаф Шолц стана изразител на европейското недоволство от общата декларация, в която "не е ясно упомената отговорността на Русия" за конфликта, отбелязва Ройтерс.
Декларацията е била изготвена ден по-рано по настояване на бразилския президент Лула да Силва, който е ограничил острата дискусия по тази тема, посочва световната агенция.
"Твърде недостатъчно е, когато Г-20 не може да намери думите, от които да стане ясно, че отговорността е на Русия", заяви Шолц в Рио де Жанейро.
"Комюникето ни беше приключено от Лула да Силва. Не успяхме да изложим позиция, каквато трябваше да представим" е мнението на Макрон, цитирано от Ройтерс.
Последвайте ни
2 Коментара: