Станишев в Скопие: Многократно сме доказали нашето приятелство и добросъседство

https://blitz.bg/svyat/stanishev-v-skopie-mnogokratno-sme-dokazali-nasheto-priyatelstvo-i-dobrosasedstvo-2_news27156.html Blitz.bg

България силно подкрепя Македония за евроатлантическата й интеграция, както и за визовата либерализация с ЕС. Двете страни имат приятелски отношения и добри политически и икономически връзки. Това оцениха премиерите Сергей Станишев и Никола Груевски на съвместната си пресконференция в Скопие, предаде МИА.

“Нашата страна многократно е доказала своето приятелство и добросъседство. България е първата страна, която призна независимостта на Македония”, припомни Станишев. През изминалите 10 години, както отбелязаха двамата премиери, е постигнат голям напредък в отношенията между двете страни и това се потвърждава от 50-те подписани двустранни спогодби. В постоянен ръст е и икономическото сътрудничество. Стокообменът е нараснал над 15 пъти и се очаква да достигне 1 милиард долара. С цел по-нататъшното му интензифициране днес беше подписана спогодба за икономическо сътрудничество. Фокусът в двустранните икономически връзки ще бъде поставен и върху енергетиката. Двамата премиери оцениха предстоящото пускане на далекопровода Червена могила – Дуброво като важен елемент от развитието на Коридор № 8, както и за насърчаване на инвестициите. Във връзка с Коридор № 8 Груевски изтъкна, че в средата на 2009 г. ще започне физическото изграждане на пътната и железопътната инфраструктура към България, а след това и към Албания. За евентуалното участие на Македония в строителството на АЕЦ “Белене” Груевски каза, че след посещението на македонска делегация в България се правят анализи, които ще покажат дали е възможно сътрудничество. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай