Стармър: Готов съм и искам да изпратя британски войски в Украйна
На Мюнхенската конференция по сигурността администрацията на Вашингтон даде ясно да се разбере, че Европа трябва да поеме по-голяма отговорност за собствената си отбрана
Британският министър-председател Кийр Стармър обяви, че Лондон е готов да изпрати войски в Украйна в рамките на потенциална мироопазваща мисия. Според него това ще бъде част от гаранциите за сигурността на Украйна след евентуално мирно споразумение.
В изявление за британския The Telegraph, Стармър подчертава, че решението не е взето лекомислено, тъй като може да постави британските военни в риск. Той посочва, че Великобритания трябва да бъде готова да поеме ангажимент за гарантиране на сигурността в региона, включително чрез разполагане на войски.
„Чувствам дълбоко отговорността, която носи подобно решение, защото то включва потенциален риск за нашите военни“, заявява британският премиер.
Според The Telegraph, това е първият път, когато Стармър изрично заявява, че обмисля изпращането на британски миротворци в Украйна. Очаква се решението да окаже натиск върху съюзниците, особено Германия, да подкрепят идеята за европейска мироопазваща мисия.
Великобритания като мост между Европа и САЩ
Стармър пристигна в Париж за извънредната среща на върха с европейски лидери, инициирана от френския президент Еманюел Макрон. Основната тема на разговорите е бъдещето на европейската сигурност и подкрепата за Украйна.
В статията си за The Telegraph, британският премиер подчертава, че Обединеното кралство е готово да играе „уникална роля“ като мост между Европа и САЩ в мирния процес.
„Тези решаващи дни ще определят бъдещата сигурност на нашия континент. Великобритания ще поеме водеща роля в осигуряването на стабилност, включително чрез продължаваща военна подкрепа за Украйна. Вече сме ангажирани с 3 милиарда лири стерлинги годишно за украинската армия поне до 2030 г.“, пише той.
Премиерът допълва, че сигурността на Украйна е ключова за цяла Европа и че слабостта може да доведе до нова война.
Европа пред изпитание
Източници, запознати с позицията на Лондон, твърдят, че решението на Стармър да направи тези изявления преди срещата в Париж е свързано със скорошните изявления на американски представители.
На Мюнхенската конференция по сигурността администрацията на Вашингтон даде ясно да се разбере, че Европа трябва да поеме по-голяма отговорност за собствената си отбрана.
Британският премиер планира да обсъди резултатите от срещата в Париж с бившия президент на САЩ Доналд Тръмп по време на визитата си във Вашингтон по-късно този месец.
Перспективите за мироопазваща мисия в Украйна
Дискусиите за евентуално разполагане на миротворци в Украйна след прекратяване на огъня продължават от няколко месеца. Президентът на Украйна Володимир Зеленски подчерта, че за възпирането на Русия е необходима значителна военна сила.
По време на Мюнхенската конференция Зеленски заяви, че мироопазващият контингент трябва да се състои основно от украински войници, като основният въпрос остава снабдяването с оръжие.
По-рано ръководителят на Пентагона изключи възможността за участие на американски войски в подобна мисия, но наскоро вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс посочи, че такава опция все още не е напълно отхвърлена.
Вашингтон настоява европейските съюзници да засилят ангажимента си към сигурността на региона, а Великобритания изглежда готова да поеме водеща роля в този процес.
Последвайте ни
Ще изпратиш ли там и децата си, зтьовци .....? ....
??????!!!!!
Ето кой иска войната да продължи.
Първо вие излязохте от Европейския Съюз.Нямаш Думата.