Държавите от НАТО е необходимо да влагат за отбрана поне два процента от БВП, заяви днес генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг, цитиран от БТА.

Той отбеляза, че размерът на тези разходи се определя от държавите в пакта, но поясни, че подкрепя поставянето на по-високи цели.

По неговите думи докладът за дейността на НАТО за миналата година, представен днес, отчита 2,2 на сто ръст на отбранителните разходи на страните от алианса. Данните сочат, че 82 на сто от гражданите на страните от пакта възприемат като важни общите дейности със САЩ в областта на сигурността, а над 60 на сто са на мнение, че членството в алианса намалява вероятността от военно нападение срещу тяхната държава.

Столтенберг допълни, че с началото на войната в Украйна пактът е укрепил източния фланг и повишава защитата на критичната инфраструктура. По неговите думи алиансът оценява Русия като най-значимата заплаха за сигурността, наред с тероризма.

Войната в Украйна навлиза във втората година. Президентът Владимир Путин допусна голяма стратегическа грешка с нахлуването в Украйна, очакваше падането на Киев и на цялата страна до дни или седмици. Мислеше си, че може да пречупи единството на НАТО. Искаше по-малко НАТО, а получи точно обратното, коментира Столтенберг.

Той отбеляза, че заради войната Финландия и Швеция са решили да се присъединят към пакта и това ще доведе до удвояване на дължината на границата между НАТО и Русия.

Столтенберг изрази очакване Анкара да одобри присъединяването на Финландия преди предстоящите в Турция избори. По неговите думи е напълно сигурно, че Швеция също ще се присъедини към алианса. Важно е Финландия и Швеция да се присъединят бързо, независимо дали това ще стане едновременно, поясни той.

Президентът Путин иска различна Европа, разглежда демокрацията като заплаха. Дори войната да свърши утре, средата трайно се промени. Войната в Украйна не беше изненада, а трайна последица от последователни агресивни действия, коментира генералният секретар.

По неговите думи Украйна трябва да реши кои условия за мирно решение са приемливи. Китай трябва да започне да разбира украинската гледна точка и да влезе в пряка връзка с президента Володимир Зеленски, ако наистина се стреми към мир, заяви Столтенберг.

Той отбеляза, че Китай не е осъдил войната.

Бих приветствал всяка инициатива, която би довела до справедлив и траен мир. Китайското предложение съдържа положителни елементи, включително по отношение на независимостта и териториалната цялост. Това е ключова точка от предложения план на президента Зеленски, отбеляза генералният секретар.

Прекратяване на огъня, което не отчита украинската териториална цялост, само замразява войната и дава възможност на Русия да се възстанови и да нападне отново. Това не би довело до траен мир, а би помогнало Русия да задържи завзетите земи, добави той.

Столтенберг поясни, че няма данни Китай да е доставил на Русия оръжия, но посочи, че има признаци, че Москва е отправила подобна молба. Той посъветва молбата да не бъде изпълнявана, защото ще удължи войната. 

Китай и Русия се сближават все повече, в навечерието на войната подписаха договор за безгранична дружба, отбеляза Столтенберг по повод посещението на китайския президент Си Цзинпин в Москва тази седмица. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук