Стрелби на месо окървавиха протестите в САЩ, мародерите вилнеят, има още жертви ВИДЕО

Федералните и местните власти активно се опитват да умиротворят демонстрантите, като се обръщат към тях по всякакъв възможен начин

Протестите, които избухнаха по-рано тази седмица в американския град Минеаполис (щата Минесота) поради смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд, се разпространиха в няколко десетки големи американски градове, като прераснаха в безредици.

Федералните и местните власти активно се опитват да умиротворят демонстрантите, като се обръщат към тях по всякакъв възможен начин, налагат полицейски час и ангажират Националната гвардия на САЩ в помощ на полицията. Протестиращите настояват да възтържествува справедливостта, уточнява "Фокус".

Мародери разграбват магазини, а медиите съобщават за първите жертви на протестите, включително сред служители на реда. Почти 1 500 души са задържани в цялата страна.

Първи жертви

Както БЛИЦ писа в съботната сутрин в САЩ стана ясно, че американски федерален служител по сигурността е починал от огнестрелна рана през нощта в американския град Оукланд, Калифорния.

Според говорител на градската полиция двама служители на реда са били ранени, единият от които по-късно е починал. Заместник-министърът на вътрешната сигурност Кен Кучинели отбеляза, че властите биха считали за "актове на вътрешен тероризъм" атаки срещу служители на реда по време на протестите.

В Детройт, Мичиган, 19-годишно момче почина, след като неизвестен мъж откри огън върху тълпа протестиращи от колата си. В Индианаполис, щата Индиана, поне един човек е убит, а още трима други са ранени при стрелба с огнестрелно оръжие.

В различни градове имаше случаи на автомобили, навлезли сред протестиращите, като пострадали има и сред демонстрантите и сред силите на реда. Има съобщения за наранявания на журналисти. Според Associated Press, най-малко 1 300 души са били задържани от полицията в различни американски градове до събота вечерта.

В Минеаполис и Атланта е страшно! Протестиращите напълно подивяха ВИДЕО

Властите се опитват да умиротворят протестиращите

Губернаторът на Минесота, откъдето се разпространиха протестите, в събота сутринта нареди за първи път след Втората световна война пълна мобилизация на силите на Националната гвардия в щата.

Впоследствие неговият пример е последван от кметове и губернатори на други американски градове и щати. До вечерта бойците от Националната гвардия бяха мобилизирани изцяло или частично в Минесота, Калифорния, Джорджия, Охайо, Колорадо, Уисконсин, Кентъки, Юта, Тексас и в столичния район Колумбия.

С наближаването на тъмната част от денонощието местните власти започнаха навсякъде да въвеждат ограничения за движението на населението през нощта. Полицейски час от събота вечерта бе наложен в повече от 30, включително доста големи американски градове.

Полицията разпръсква протестиращите, използвайки сълзотворен газ и гумени куршуми. Министерството на отбраната на САЩ разпореди по-високо ниво на подготовка за няколко военни части, в случай че те бъдат изпратени в Минесота.

Мародери плячкосват магазини

Вниманието на медиите отново и отново се насочи към онези, които вместо да участват в мирни акции с плакати и банери, предпочитат да "спечелят", като ограбват магазини. Ако в началото на протестите мародерите задигаха хранителни стоки и стоки за бита от рафтовете в големите супермаркети, то през уикенда много от тях преминаха към по-ценна "плячка".

Американските телевизионни канали показват кадри, в които главно млади хора опустошават магазини за електроника, спортно оборудване, както и дрехи, обувки и аксесоари на известни марки. Мародерите не могат да бъдат идентифицирани - на лицата си носят медицински маски и шалове, носенето на които в контекста на новата коронавирусна пандемия не е отменено.

Представителите на властите и обществените лидери, често тъмнокожи, призовават за ред от телевизионните екрани. Всички те се опитват да предадат основната идея - мирните демонстрации, изискващи справедливост, са разбираеми и дори приветствани, но бунтовете, граничещи с насилие, само оскверняват паметта на Флойд.

Въвеждат комендантски час в няколко американски града


Тръмп призова хората да се успокоят

Президентът на САЩ Доналд Тръмп произнесе реч след успешното изстрелване на американския пилотиран космически кораб за първи път от девет години до Международната космическа станция. Вместо да посвети речта си на успехите на САЩ в космическата индустрия, американският лидер посвети внушителна част от нея на протестите в страната.

"Смъртта на Джордж Флойд в Минеаполис беше трагедия, която не би трябвало да се случи и от това са ужасени, възмутени и натъжени американците в цялата страна", изтъкна Тръмп, отбелязвайки, че вече е разговарял с близките на Флойд и е изразил съболезнования към тях. "Сега е необходимо спокойствие, не омраза, справедливост, а не хаос", подчерта той.

По-рано в Туитър той заплаши протестиращите с множество арести и използването на "неограничена власт" от военните. "Либералните губернатори и кметове трябва да са много по-строги, в противен случай федералното правителство ще се намеси".


 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!