"В Дамаск има бунтовници, които са завзели някои медии. До колко режимът си е отишъл, аз смятам, че в голяма степен това е факт.

Най-важното е какво следва - дали ще се състои преход към обединяване на държавата, дали ще се състои политическият преход, дали ще се състои управление, което ще е представително за цялата държава". Това заяви бившият заместник-министър на отбраната и експерт по национална сигурност Йордан Божилов по повод бягството на президента Башар ал Асад от Сирия.

Припомняме, че се появи информация, че Башар Асад е избягал от Дамаск. Това съобщи агенция Ройтерс, като цитира двама офицери от сирийската армия. Президентът се е качил на самолет и е заминал в неизвестна посока. По улиците на града се чува стрелба. Някои казват, че Асад е заминал Русия, други – за Иран.

Йордан Божилов

Групировката "Хаят Тахрир ал Шам"

"Групировката "Хаят Тахрир ал Шам" не е нова, появи се преди доста години, в някои случаи е свързана с Ал Кайда, с Ислямска държава. Някои държави я смятат за терористична. Виждаме едно много бързо напредване, добра военна организация. При всички положения това, което стана е добре планирано. Силите на Асад в много случаи даваха оръжията си и се присъединяваха към бунтовниците", посочи Божилов.

По думите му не е случайно това, което стана, защото основните факторите, които подкрепяха Асад, външни фактори - Русия и Иран бяха въвлечени в други войни и тяхната възможност за подпомагане намаля.

"Русия използваше най-вече самолети за да бомбардира, докато Иран подкрепяше Хамас и милиции, които на практика действаха от името на Асад", уточни той.

Режимът на Асад

"Режимът на Асад още от завземането на властта от неговия баща е изключително репресивен. Стотици хиляди хора са затворени, десетки хиляди са убити. Този режим нямаше легитимност в страната. Срещу него мисля, че се обединява по-голяма част от населението. Ключовото е дали страната ще може да мине към един мирен процес да бъде избрано легитимно правителство. Много сложен е съставът в Сирия.

Там имаме от религиозно отношение сунити, шиити, християни, друзи, и от етническо - араби, кюрди, най-различни организации, които на практика са паравоенни, вилите на Асад все още предполагам имат достатъчно въоръжение. Всичко това трябва да имаме предвид, когато мислим какво би станало.

Трябва да вземем предвид и международните фактори - САЩ, Израел, Турция", посочи бившият заместник-министър.

Той направи и прогноза за бъдещето.

"Ако имаме добър политически, мирен преход, мисля, че това ще обедини страната, мисля, че много бежанци, които живеят в чужбина, биха се завърнали. Трябва да видим какво ще стане в самата държава. Всичко е възможно. Ако не се случи мирен преход, сценариите могат да бъдат вътрешни борби, включително разпад на страната", прогнозира той.

Бунтовници в Сирия, Снимка: Profimedia

Значение за района

"За района ще има много голямо значение. Ще отслаби влиянието на Иран, Видяхме, че Русия изнася своите сили от 2-те бази Тартус и в Неймим. Но Русия е въвлечена във войната в Украйна и не може да си позволи сериозна намеса. Ще има сериозно влияние и в Ливан.

През Сирия на практика действаха подкрепяните от Иран милиции, най-вече ХизбулаЮ", каза още той и допълни: Ако се развият положително нещата, очаквам да има много сериозно подобряване на ситуацията на сигурност в района и намаляване на влиянието на фактори като Русия и Иран".

Съдбата на Асад

"Няма информация за съдбата на Асад, Бих предположил, че той или ще потърси защита от някои от съюзниците, най-вече Русия или Иран, възможно е да се опита да обедини останалите сили. Но вече самият министър-председател заяви, че е готов да преговаря за мирен преход. Мисля, че Асад вече е компрометирана политическа фигура и неговото влияние и в държавата, и в региона, би било само негативно", каза още Божилов.