Милиони долари, дарени в Непал за възстановяване от опустошително земетресение през 2015 година, са отклонени за построяване на абсолютно ненужни нови сгради. В същото време голяма част от пострадалите стари сгради е могла да бъде спасена, алармират експерти, цитирани от АФП.
 
Оцелелите от труса от 7,8 по Рихтер, който уби близо 9000 души през април 2015, са били принуждавани да строят нови сгради, които не са им нужни. Това поставя под съмнение ефективността на правителството за възстановяването, за което са предвидени 9 млрд. щатски долара.
 
Условие за издигане на домове, устойчиви на земетресение, е било поставено на правителството на Непал от международни дарители за получаване на сумата от 4,1 млрд. долара. Властите са определили 708 000 семейства, чиито домове са пострадали, да получат по 3000 долара за построяване на домове, устойчиви на сеизмична активност.
 
Три години по-късно, само 15% са възстанови по схема за 2,1 млрд. долара.
 
Мудното възстановяване е спъвано от политически боричкания, бюрокрация и объркване сред пострадалите, които не знаят как да си получат субсидията.
 
От благотворителната организация “Bild Change” изчисляват, че само чрез подсилване на носещите конструкции на сградите са могли да бъдат спасени 250 000 къщи, а други 150 000 да бъдат построени наново. Вместо това хората са принуждавани да строят нови къщи – по-малки от старите, при това на много по-висока цена.
 
Земетресението от 25 април 2015 година беше с епицентър в района Горкха на дълбочина от 8,2 км. То е най-тежкото природно бедствие, сполетяло страната от 1934 година насам. Движението на земята е било с ниска честота и се случи по време, когато много хора от полските райони са били навън да работят.
 
Трусът предизвика и лавина на връх Еверест, която уби 21 души в Хималаите. По-късно стана ясно, че вследствие на земетресението връх Еверест се е изместил с 3 см на югозапад.
 
Броят на жертвите се увеличи и след серията от вторични трусове със сила над 6 по Рихтер.

Превод и редакция: БЛИЦ