“Свинският грип” в Мексико може да се превърне в пандемия

https://blitz.bg/svyat/svinskiyat-grip-v-meksiko-mozhe-da-se-prevarne-v-pandemiya_news45960.html Blitz.bg

Ситуацията с епидемията на свинки грип в Мексико е “сериозна”, заяви генералният директор на Световната здравна организация /СЗО/ Маргарита Чан, предаде ИТАР-ТАСС.


Под нейно председателство ще бъде проведена извънредна консултация между водещи световни епидемиолози и специалисти в областта на грипните заболявания. СЗО смята, че епидемията в Мексико “има потенциал” да се превърне в пандемия. Все пак засега е известно твърде малко за причинителя на болестта, за да бъдат правени предварителни изводи, заяви представител на организацията Томас Ейбрахам. . Той потвърди, че причинителят е вирус-мутант, който представлява комбинация от човешки, свински и птичи грип. Неговата най-опасна особеност е, че може да се предава от човек на човек., каза той. По данни на СЗО досега в Мексико и САЩ от “свински грип” са заболели повече от хиляда души, а в Мексико 68 души вече са починали. Първата проява на грипа е възпаление на белите дробове. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай