Такова нещо не е ставало в Истанбул от 10 години

Нивото в язовирите на Истанбул е под критичния праг, експерти предупреждават за риск от режим

https://blitz.bg/svyat/takova-neshto-ne-e-stavalo-v-istanbul-ot-10-godini_news1120128.html Blitz.bg
© Shutterstock

Нивото на водата в десетте язовира, които осигуряват питейна вода за Истанбул, е паднало под 20% – най-ниската стойност за последните десет години. Според Дирекцията по водоснабдяване и канализация на мегаполиса текущият процент е 19,81, а наличното количество е намаляло до 171 089 000 кубически метра при максимален капацитет от над 868 милиона кубически метра.

Данните, цитирани от БТА и турския вестник „Сабах“, показват тревожна тенденция, която експертите свързват с сериозното намаляване на валежите в района на Мармара през годината. Специалистите предупреждават, че ако липсата на дъждове продължи, градът може да бъде изправен пред водна криза и въвеждане на режим на икономии.

Сред десетте основни водоизточника на Истанбул най-сериозно е положението в язовира Казандере, където нивото е опасно ниско. Значително намаление – почти наполовина – е отчетено и в Елмалъ, Пабучдере и Сазлъдере, което подчертава мащаба на проблема.

Към момента властите следят ситуацията ежедневно, а специалисти настояват за спешни мерки, за да се предотврати по-нататъшно изчерпване на водните запаси. Въпреки че сезонът традиционно носи повече валежи, дългосрочната прогноза остава несигурна.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
1 Коментара
Защо
преди 6 месеца

Защо спряхте с ротациите по места

Откажи