21 юли е бил най-горещият ден, регистриран някога в световен мащаб, според предварителни данни, публикувани от мониторинговия орган на ЕС за климата, предаде АФП.

Службата за климатични промени "Коперник" (C3S) заяви, че средната глобална температура на въздуха на повърхността на Земята от 17,09 градуса по Целзий в неделя (21 юли) е била най-топлата в техните регистри, които датират от 1940 г.

"Земята току-що преживя най-топлия си ден", се казва в изявлението на службата за мониторинг.

Новият дневен максимум беше само с 0,01 градуса над предишния температурен рекорд от 17,08 градуса, регистриран на 6 юли 2023 г.

"На 21 юли C3S регистрира нов рекорд за средната дневна глобална температура", се казва в изявлението на директора на C3S Карло Буонтемпо.

"Сега се намираме в наистина неизследвана територия и тъй като климатът продължава да се затопля, със сигурност ще станем свидетели на нови рекорди, които ще бъдат счупени през следващите месеци и години", добави той.

Коперник заяви, че дневният рекорд може да бъде надминат отново през следващите дни, преди да се очаква температурите да спаднат, въпреки че е възможно да има колебания през следващите седмици.

Всеки месец от юни 2023 г. насам е надминавал собствения си температурен рекорд, а последният дневен рекорд се случва в момент, когато горещините изпепеляват части от Съединените щати и Европа.