Тази точка в документ на НАТО вкарва всички във война, ако Украйна влезе в Алианса
Столтенберг поясни, че НАТО трябва да обсъди варианти за даване на гаранции за сигурност на Киев за времето след конфликта
Украйна засили усилията си да се присъедини към НАТО след нахлуването на Русия през миналата година с аргумента, че гаранциите за сигурност, дадени от Москва, Вашингтон и Лондон, когато се отказа от ядрения си арсенал през 1994 г., очевидно са безполезни, съобщава "Ройтерс".
Източноевропейските страни настояват да бъде предложена пътна карта на Киев на срещата на върха на НАТО във Вилнюс на 11-12 юли, но Съединените щати и Германия са предпазливи към всеки ход, който може да тласне Алианса по-близо до война с Русия.
Руският президент Владимир Путин посочи разширяването на НАТО към границите на страната си през последните две десетилетия като основна причина за решението си да изпрати десетки хиляди войници в съседна Украйна на 24 февруари 2022 г.
Всяко разширяване на Алианса трябва да бъде съгласувано с всички 31 страни членки, а генералният секретар Йенс Столтенберг вече отхвърли официална покана за Киев на срещата на върха.
Нeясен път
През 2008 г. НАТО се съгласи на среща на върха в Букурещ, че Украйна - която беше част от управлявания от Москва Съветски съюз до разпадането му през 1991 г. - може да се присъедини към Алианса.
Лидерите на страните от военния съюз обаче не дадоха на Киев т. нар. План за действие за членство (ПДЧ), определящ пътна карта за доближаването на страната до Алианса. Впоследствие Москва незаконно анексира Крим през 2014 г. и подкрепи сепаратистите в Източна Украйна.
При рядко посещение в Киев през април Столтенберг заяви, че "законното място" на Украйна е в НАТО. По-късно обаче даде да се разбере, че страната няма да може да получи членство, докато продължава войната с Русия, чиито сили понастоящем окупират голяма част от източната и южната част на Украйна.
Въпреки че в началото на юни украинският президент Володимир Зеленски посочи, че страната му разбира тази позиция, в края на месеца той повтори призивите си Украйна да получи "политическа покана" за НАТО на срещата на върха.
Съгласно процедурата по ПДЧ, изпълнена от други бивши комунистически страни в Източна Европа, кандидатите трябва да докажат, че покриват политически, икономически и военни критерии и са в състояние да дадат военен принос в операциите на НАТО.
От 1999 г. насам повечето държави, които имат за цел да се присъединят към НАТО, са участвали в ПДЧ, въпреки че тази процедура не е задължителна: Финландия и Швеция - бивши неутрални държави, които са работили в тясно сътрудничество с НАТО, бяха поканени да се присъединят директно към Алианса.
Не е ясно как ще изглежда пътят на Украйна към членство, тъй като все повече страни, сред които Великобритания и Германия, предлагат да се прескочи процедурата по ПДЧ.
С подобен ход НАТО може да отговори на исканията на Киев и неговите съюзници в Източна Европа да надхвърли текста на споразумението от срещата на върха в Букурещ през 2008 г., без да предложи на Украйна действителна покана или график за присъединяване.
Украинската армия направи големи стъпки към стандартите на НАТО след руската инвазия. Този процес се ускорява, тъй като съветските оръжия и боеприпаси постепенно се изчерпват, а Западът обучава украинските войски според стандартите на НАТО и изпраща все по-модерно въоръжение.
Защо членството на Украйна е толкова чувствителен въпрос?
Клауза за взаимна отбрана е залегнала в основата на Алианса, сформиран през 1949 г. с основната цел да се противопостави на риска от съветско нападение на територията на съюзниците.
Това се посочва като една от основните причини Украйна да не може да се присъедини към НАТО, докато е в конфликт с Русия, тъй като това може незабавно да въвлече Алианса в активна война.
Клаузата - член 5 от Вашингтонския договор на НАТО, гласи, че атака срещу един съюзник се счита за атака срещу всички съюзници.
Столтенберг поясни, че НАТО трябва да обсъди варианти за даване на гаранции за сигурност на Украйна за времето след войната, но гаранции за сигурност по член 5 ще бъдат предоставени само на пълноправни членове на Алианса.
Кремъл счита разширяването на военния съюз за доказателство за враждебността на Запада към Русия - нещо, което западните сили отричат с уверението, че Алиансът има изцяло отбранителен характер.
Москва се закани да създаде проблеми за дълги години напред, в случай че Украйна се присъедини към НАТО, и заплаши с неопределен отговор, за да гарантира своята сигурност.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук