Иран официално обяви в събота, че 10-годишното ядрено споразумение от 2015 г. е прекратено. Международният пакт, известен като Съвместен всеобхватен план за действие (СВПД), предвиждаше отмяна на международните санкции в замяна на строги ограничения върху ядрената програма на Техеран.
Споразумението, предназначено да предотврати разпространението на атомни оръжия, официално приключи, съобщи британският "Гардиън".
Какво следва?
В изявление на иранското външно министерство се посочва, че "отсега нататък всички разпоредби на споразумението от 2015 г., включително ограниченията върху иранската ядрена програма и свързаните с тях механизми, се считат за прекратени".
Въпреки категоричния тон, от Техеран добавят, че страната „твърдо изразява ангажимента си към дипломацията“.
Споразумение в хаос от години
Въпреки че официалната дата на изтичане на споразумението беше тази събота, 18 октомври, то на практика е в хаос от години.
Пактът беше подписан във Виена от Иран, Китай, Великобритания, Франция, Германия, Русия и САЩ с цел да сложи край на дългогодишна дипломатическа криза.
През 2018 г. обаче тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп едностранно изтегли страната си от сделката и възстанови санкциите срещу Техеран. В отговор на този ход Иран започна постепенно да нарушава ангажиментите си и да разработва ядрената си програма далеч извън договорените лимити.
Водените от Европа преговори за съживяване на споразумението се провалиха. Надеждите за възраждане бяха окончателно сринати след бомбардировките срещу Иран от Израел и САЩ това лято. След 12-дневната война през юни, иранският парламент прие законопроект, с който отказа да сътрудничи с Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
Това принуди европейските гаранти по сделката – Великобритания, Германия и Франция – да задействат т. нар. процес на „връщане назад“ (snapback). Този механизъм доведе до автоматичното повторно налагане на всички санкции на ООН, които бяха отменени през 2015 г.