Полицията на Литва не изключва версията за терористичен акт като причина за катастрофата с товарния самолет близо до летището на литовската столица Вилнюс. Това съобщава ДПА.

"Това е една от версиите, която трябва да бъде проверена и разследвана. Но имаме доста работа за вършене", заяви Арунас Паулаускас, който е ръководител на литовската полиция.

Той предупреди, че обследването на зоната на катастрофата и събирането на доказателства и на допълнителна информация може да отнеме цяла седмица.

Ръководителят на литовската спасителни служби Ренатас Позела заяви, че самолетът е паднал на няколко километра от летището, плъзнал се е след това по земята в продължение на няколкостотин метра и накрая се е ударил в жилищна сграда.

В сградата е имало четири апартамента, на двата й етажа, с общо три семейства, живеещи в тях. Всички 12 обитатели на къщата са изведени от нея и са невредими.

Спасителите са извадили от отломките на самолета един от двамата му пилоти, който е бил жив и в съзнание, но е починал от получените в инцидента рани.

В летателната машина е имало общо двама пилоти и двама сътрудници на "Ди Ейч Ел". Един човек, пътувал със самолета, се издирва. Останалите са открити и им се отказва медицинска помощ

Пожарът, причинен от възпламеняването на самолета при катастрофата, вече е овладян.

Самолетът е напълно унищожен.

На място работят шест противопожарни екипа и един самолет-цистерна. Създаден е и кризисен щаб.

Компанията-оператор на катастрофиралата машина е била "Суифтеър". 

Катастрофиралата машина е била "Боинг 737" и е била произведена преди 31 години. В края на август германските служби за сигурност издадоха предупреждение към логистичните фирми за "наличието на неконвенционални възпламеняващи устройства", изпратени от неизвестни лица чрез куриерски фирми. Подобно предупреждение е било отправено и до целия логистичен сектор и до авиокомпаниите по това време, уточнява ДПА.

Предупреждението е било свързано с инцидент в логистичен център на "Ди Ейч Ел" в Лайпциг, който служи на компанията за глобален хъб. Там през юли пратка от една от балтийските страни, за която се твърди, че е съдържала възпламеняемо устройство, се е подпалила.

В последвалото предупреждение не се споменава Русия. Но въпреки това в средите на службите за сигурност не се изключвала връзка предвид нарастващи случаи на "руски саботаж" в Германия, отбелязва ДПА.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!