София е столицата с най-мръсен въздух в Европейския съюз. Това стана ясно от данните на Европейската агенция по околна среда през октомври 2016 г. 13% от замърсеността на въздуха в България се дължи на автомобилите. По този повод неправителствени организации започнаха акция за измерване на изгорелите газове от коли в столицата.

Оказва се, че по света има места, където смогът в София би приличал са свеж полъх в сравнение с въздуха в столицата на Саудитска Арабия - Рияд, която е на четвърто място в топ 11 на градовете с най-мръсен въздух в света.

Смогът в Ню Делхи често е толкова гъст и мръсен, че сякаш можеш да го сдъвчеш. Индийската столица е на 11 място, но две години беше лидер в класацията.

На десето и девето място са два големи индустриални китайски града, обвити в сив лепкав воал от дим, изгорели газове и прах -  Баодин и Ксингтай.

На осмо място е град Баменда в Камерун. Тук основната причина за мръсния въздух са климатичните промени, обезлесяването на региона и горенето на дърва за бита.

След камерунския град се нареждат индийските градове Райпур и Патна. Производството на желязо по остарял метод с нискокачествени суровини е сред главните причини за силното замърсяване на въздуха.

На пето място е Ал Джубайл в Саудитска Арабия.

Там са едни от най-големите заводи за алуминий, които заедно с праха от пустинята, правят въздуха ужасен.

Както вече споменахме, на четвърто място е столицата на Саудитска Арабия - Рияд. За замърсяването освен заводите и автомобилите, спомагат и честите прашни бури.

Аллахабад и Гуалиор затвърждават челните позиции на Индия в тази стягаща гърдите класация. Обвит в прашно наметало, на чело застава иранският град Забол. Там през лятото духа така наречения 120-дневен вятър, който насища въздуха с фина прах.