На 1 октомври Китай празнува своя съвременен ден. Този празник винаги има политически оттенък. Тази година 75-ата годишнина навява трудни мисли за бъдещето на лидерите на Китайската народна република. За това пише списание Economist.

Съветската държава и партия съществуват 74 години от момента на създаването си. Китайската комунистическа партия вече надмина "големия брат", както някога наричаше Съветския съюз.

Но загрижеността за близкото бъдеще замъглява съзнанието на лидерите на съвременен Китай с безпокойство, смятат западни анализатори.

Сега в изказванията си държавният глава Си Дзинпин се тревожи как гардът на служителите е отслабнал през годините на просперитет, повишавайки риска от колапс в съветски стил.

Предчувствията за лошите последици от експериментите от последните години витаят във въздуха, иначе нямаше да се говори за тях от висока трибуна.

Фразата „специални проблеми на голямата партия“ се превърна в лайтмотив на партийната пропаганда на КНР, голяма част от която се позоваваше на опита на съветската партия, единствената друга голяма партия, за която Китай наистина се интересува.

След конгреса на партията са издадени много книги с тези думи на корицата, включително поне три тази година. Учените излязоха статии по тази тема.

През юли държавната телевизия излъчи документален филм от две части за това как колапсът да бъде избегнат, чиято първа част се фокусира върху темата за специални проблеми.

Местни служители организираха прожекции за членове на партията.

Всичко това показва колко загрижено е висшето ръководство на страната за проблемите за оцеляването на съществуващата система на фона на страховете за нейната сила и мощ.

Според The ​​Economist за Пекин е много важно да не се хвърля от една крайност в друга и да не се спира на миналото на СССР, а да върви напред в съответствие с времето, без да запазва стари грешки.