Западът не успя да отговори на предизвикателството на руската заплаха, той има нужда от силни лидери, които могат да мобилизират хората.

Професорът по политически науки от университета Рътгерс в Ню Джърси Александър Мотил пише за това в статия за The Hill. Той предлага да се анализира неотдавнашното изявление на норвежкия външен министър Еспен Барт Ейде, че никой не прави достатъчно Украйна да спечели войната.

„Логичната мисъл зад това е следната: ако вярвате, както Ейде и повечето страни от НАТО твърдят, че Русия на Путин е екзистенциална заплаха за Европа, тогава вие ще направите всичко възможно, за да се противопоставите на тази заплаха, помагайки на Украйна да спечели.

- Сега нека да го разгледаме по следния начин: ако, както казва Ейде, не правите всичко възможно, за да помогнете на Украйна, тогава следва, че не смятате Русия на Путин за екзистенциална заплаха за Европа“, пише той.

Професорът отбелязва, че забавянето, недостатъчната подкрепа и нежеланието за налагане на строги санкции срещу Руската федерация показват, че страните-членки на НАТО в крайна сметка нямат предвид това, което казват. По този въпрос позицията на премиерите на Унгария и Словакия, както и на Доналд Тръмп е по-честна.

Той отбелязва, че дори Полша, която е съюзник на Украйна, „изглежда не разбира, че блокирането на границата за украински камиони и унищожаването на украинската икономика не е начинът да демонстрира своето разбиране за руската заплаха“.

Балтийските страни осъзнават заплахата. Също така наскоро френският президент Еманюел Макрон е прозрял и е преминал на страната на най-решителните критици на Путин, макар и риторично, пише професорът.

„Съединените щати са най-големият лицемер. С изключение на малка група пламенни поддръжници на Тръмп в Конгреса, американската политическа класа твърди, че огромното мнозинство подкрепя Украйна и разбира мащаба на руската заплаха.

- И въпреки това Вашингтон се оказа неспособен да подчини предизборната политика и личните амбиции на очевидната възможност за това, че поражението на Украйна може да означава продължаване на руската експанзия, Трета световна война и смъртта на хиляди американци“, подчертава той.

Мотил смята, че неспособността на Запада да повярва, че Путин е новият Хитлер, може да се обясни с надеждите, че това е просто „лош сън“. „За съжаление, ако Путин тръгне по пътя си, сънят им може да се окаже постоянен“, подчертава той.

Той е сигурен, че на Запад липсва нов Уинстън Чърчил или Франклин Рузвелт, които да могат да мобилизират хората и да се изправят смело срещу заплахата от Руската федерация.

„Иронията се заключава в това, че Путин е сериен неудачник, който лесно може да бъде надхитен от западен лидер, който се осмели да опита. Президентът Владимир Зеленски, въпреки всичките си недостатъци, се оказа на висота и въпреки липсата на политически опит успя да обедини нацията и да каже „не“ на Путин. Следователно появата на силни лидери е възможна и днес“, пише професорът.

Професорът изключва Джо Байдън или Доналд Тръмп да станат такъв лидер. "За съжаление, президентът Джо Байдън не успя да поведе света срещу Путин. Доналд Тръмп демонстрира, че не може да бъде лидер. Това може да остави съдбата на Украйна и Запада в ръцете на Макрон. Ще може ли той да се справи с тази задача и да стане Шарл дьо Гол? - пита Мотил.

Превод и редакция: БЛИЦ

 

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук