The Lancet: "Спутник-Лайт" предизвиква силна имунна реакция
Учени от Националния изследователски център по епидемиология и микробиология “Гамалея” доказват ефективността на ваксината “Спутник-Лайт” срещу щама “Делта” на КОВИД-19
“Руският фонд за преки инвестиции обяви публикуването от Националния изследователски център по епидемиология и микробиология “Гамалея” във водещото рецензирано медицинско списание The Lancet, на проучване на еднокомпонентна ваксина срещу коронавирус “Спутник-Лайт”, според което лекарството е демонстрирало висока безопасност и формиране на силен хуморален и клетъчен имунитет“, съобщават в РФПИ.
Така проучването показва, че руската ваксина предизвиква силна имунна реакция, както при серонегативни (непреболедували коронавирус), така и при серопозитивни (преболедували) групи. Съобщените нежелани реакции са леки до умерени и не са докладвани сериозни такива.
По-рано, на 21 октомври, учени от Националния изследователски център по епидемиология и микробиология “Гамалея” на Министерството на здравеопазването на Русия доказват ефективността на ваксината “Спутник-Лайт” срещу щама “Делта” на КОВИД-19.
На 14 октомври РФПИ съобщава, че подсилващата инжекция на руската ваксина срещу коронавирус “Спутник-Лайт” предизвиква силна имунна реакция. Комбинацията от “Астра Зенека” и руското лекарство е показала отлични резултати.
На 15 септември аржентинският вестник “Ла Насион” позовавайки се на проучване на Националния университет в Кордоба, съобщи, че руската ваксина “Спутник-V” е показала най-висока ефикасност срещу щама “Делта” в сравнение с препаратите на “Астра Зенека” и “Синофарм”. Ефективността на "Спутник-V" по отношение на щама "Делта", според различните източници, варира от 83 до 94%.
От януари в Русия се провежда мащабна ваксинация. Гражданите се ваксинират безплатно и доброволно. В страната са регистрирани пет ваксини срещу коронавирус: “Спутник-V”, “Спутник-Лайт”, “ЕпиВакКорона”, “ЕпиВакКорона-Н” и “КовиВак”.
Последвайте ни
1 Коментара: