The National Interest: Ту-160М - „Белият лебед“ на Русия е хладнокръвен убиец
Усъвършенстваните крилати ракети и гравитационните бомби позволяват мисии, които са разнообразни и еднакво смъртоносни за враговете на Русия
Миналият февруари изображения на руския президент Владимир Путин, седнал на пилотската седалка на руски стратегически бомбардировач с голям обсег на действие Туполев Ту-160М, обиколиха руските социални медии. Путин празнуваше факта, че легендарното конструкторско бюро Туполев на Обединената авиостроителна корпорация от съветската епоха значително модернизира своя емблематичен бомбардировач „Бял лебед“.
Само преди няколко седмици руските въздушно-космически сили получиха първия транш от тях, пише The National Interest(NI).
С напредването на войната в Украйна и стратегическото положение на Русия става все по-крехко пред лицето на съпротивата на Запада, руската армия прегърна програма за бърза модернизация, която не е нищо друго освен зашеметяваща.
Оборудван с нови двигатели NK-32-02, с отчетена максимална скорост от над 2,05 Маха, стратегическият бомбардировач със стреловидно крило с голям обсег на действие има изцяло нов живот на легендарния си живот.
Туполев запазва дизайна на крилото с променлива стреловидност, който носеше неговият предшественик, което позволява на птицата да се адаптира към дозвукови или свръхзвукови скорости. Нещо повече, комбинацията от неговия оригинален дизайн на крилото с променлива стреловидност, съчетан с неговите двигатели NK-32-02 , Ту-160М Белите лебеди сега имат невероятно разширен обсег на удар и маневреност, както и впечатляваща скорост.
По отношение на нейното въоръжение, Ту-160М е изключително страхотна бойна птица, носеща до дванадесет крилати ракети, включително серията Х-55 с ядрени възможности и по-новите крилати ракети с въздушно изстрелване с голям обсег Х-101 и Х-102 .
Всеки от тези класове крилати ракети е модернизиран, за да включва подобрени стелт характеристики, като намалено радарно напречно сечение, което позволява на тези оръжия да проникват по-надеждно в системите за противовъздушна отбрана на противника.
Неговият прародител беше способен да използва ядрени оръжия и Туполев гарантира, че Ту-160М има универсален оръжеен капацитет, което означава, че тези птици могат да летят както с конвенционални, така и с ядрени оръжия в нейните бомбени отсеци.
Усъвършенстваните крилати ракети и гравитационните бомби позволяват мисии, които са разнообразни и еднакво смъртоносни за враговете на Русия.
Напредъкът на Туполев за Ту-160М включва множество механични подобрения. По-важното обаче е, че Туполев е подобрил авиониката, навигацията и системите за електронна война (EW) на птицата.
Самолетът вече разполага със стъклена пилотска кабина и уникално технологично оборудване, като радарната система Novella NV1.70, както и оборудване против заглушаване, което предоставя на пилотите безумно количество ситуационна осведоменост и по-голяма способност да проникват през противовъздушната отбрана на врага, за да извършват убийства удари със своите здрави бордови боеприпаси.
Ролята на Ту-160М в ядрената триада на Русия (която включва изстрелвани от подводници балистични ракети и наземни междуконтинентални балистични ракети) е ключова. Способността на Белия лебед да изстрелва разнообразни оръжия на разстояния на противопоставяне прави тази птица ключов елемент в ядреното възпиране на Русия. Беше умен ход на Москва да разреши програмата за модернизация, която Туполев искаше за своите Ту-160.
Историята на Ту-160М
Тези птици могат да бъдат проследени чак до бурните дни на Студената война. Когато Съветска Русия се разпадна, се разпадна и силата на съветската военна машина. Правителството-наследник на Руската федерация се опита да запази колкото се може повече от тази легендарна военна мощ.
Все пак производствената линия на Ту-160 е спряна през 1992 г. като пряк резултат от разпадането на СССР. Москва в крайна сметка възобнови производството на птиците през 2015 г., представяйки Ту-160М (който в крайна сметка полетя през януари 2022 г.).
Значителен претендент за САЩ
Ту-160М бяха демонстрирани в множество руски зони на действие, най-вече в Арктика , регион, който Москва изтъкна като своя стратегически най-важна зона от 2008 г. Наистина, когато информирах разузнавателния екип на ВВС преди три години в съвместната база Маккорд, бях информиран за прехващания, включващи Ту-160 край бреговете на Аляска, отбелязвайки значителна ескалация от Русия през Арктика.
Вашингтон допусна значителна грешка, като антагонизира постсъветския режим в Русия. Казаха ни, че руснаците вече нямат геополитическо значение и че лесно могат да бъдат игнорирани и бутани.
Всъщност това предположение формира основата на външната политика на САЩ в Евразия през последните тридесет години. Еволюцията на могъщия Ту-160М е само още един пример за това колко погрешни са били тези предположения - и как американците днес са станали по-малко безопасни поради това.
Последвайте ни
1 Коментара: