Украинската армия е застрашена от загуба на контрол над въздушното пространство на страната. Такъв сценарий е възможен, ако Западът не отговори на искането за допълнителни оръжия.

„Ние използвахме противотанкови ракети срещу тях (срещу руската авиация – УНИАН), поради което те спряха да изпращат хеликоптери дълбоко в нашата територия, защото се страхуваха, че ще бъдат ударени. Но сега, когато руснаците знаят че ни свършват боеприпасите, те стават по-смели. Всеки ден пристигат нови хеликоптери и самолети и те започват да разбират, че не можем да ги спрем ", казаха украинските военни пред The ​​Times.

Строго секретни документи на Пентагона, които бяха изтекли онлайн, разкриха слабости в украинската армия и прозвуча сигнал за тревога. Те показаха, че Украйна изпитва толкова недостиг на противовъздушни боеприпаси, че може да загуби контрол над небето си в полза на Русия още следващия месец.

Това не беше изненада за войниците, държащи линията от Сватово до Кременная, където руските войски се опитваха да пробият всеки ден, откакто бяха изтласкани от голяма част от Харков през септември. Вниманието на Кремъл тогава беше насочено към друго: южния фронт в Херсон и „месомелачката“ Бахмут, където загинаха хиляди войници и от двете страни.

Русия вече обърна внимание на намаляването на доставките на ПВО за Украйна. Зимната кампания за унищожаване на цивилната инфраструктура на Украйна може и да не беше успешна, но доведе до концентрация на противовъздушна отбрана над градове и ключови съоръжения, оставяйки фронтовата линия практически непокрита.

В същото време Русия модернизира своята бомба FAB-500, като я снабди с крила и GPS система, която позволява да бъде хвърлена от боен самолет и да достигне набелязаната цел сама, докато самолетът никога не навлиза в украинско въздушно пространство, което означава, че няма опасност да бъде унищожена. Именно тази бомба, хвърлена от Су-34, предизвика случаен удар по руския град Белгород, ранявайки най-малко трима души. 

Анализаторите обясняват увеличаването на подобни инциденти с рязкото увеличаване на броя на руските военни полети.

Украинските военни плановици сега се чудят как да осигурят въздушно прикритие на сухопътните сили в предстоящата офанзива. Съюзниците все още не са отговорили на агонизиращите им искания за F-16.

Украинският министър на отбраната Олексий Резников повтори призива на среща на западните министри на отбраната във военновъздушната база Рамщайн в Германия днес, ден след като Йенс Столтенберг за първи път посети Киев в знак на солидарност. Президентът Зеленски каза, че е помолил генералния секретар на НАТО „да ни помогне да преодолеем нежеланието на нашите партньори да доставят някои видове оръжия, а именно оръжия с голям обсег, модерни самолети, артилерия и бронирани превозни средства“.

В база за управление на дронове в изоставена къща на няколко мили от руските окопи войници демонстрираха ефекта от намаляване на запасите от боеприпаси. Голям монитор показа емисия от украински дрон, който кръжеше близо до руските позиции, показвайки няколко души, които се движат напред.

„Ако са по-малко от десет, това е загуба на минохвъргачки, трябва да ги поразим с артилерията си“, каза един от мъжете с прякор „Котката“. Снайперистът успя да свали един от вражеския екип, разпръсквайки останалите.

Руснаците обаче все повече усъвършенстват възможностите си за заглушаване, използвайки системи, за които военните смятат, че наскоро са пристигнали от Китай. Най-популярният дрон, използван от украинците, е търговски китайски модел и нарастващият успех на Русия в потискането им подхрани спекулациите от украинска страна, че Пекин им помага с това.

Дроновете са теоретично забранени за използване в Украйна или Русия, тъй като DJI, базиран в Шенжен производител, каза, че не иска те да бъдат използвани там. Но те масово се купуват от донори в Европа и САЩ и се изпращат в Украйна.

Съществуват опасения, че успехът на Русия в потискането на безпилотните самолети ще направи хиляди от най-ценните инструменти на Украйна неизползваеми, с малък шанс да бъдат намерени заместители. Въпреки че дроновете са приветствани като едно от най-ефективните и евтини оръжия в Украйна от началото на конфликта, сега те са дори по-важни, тъй като боеприпасите свършват, което прави точното насочване критично за запазване на запасите.

"Всеки ден губим дрон. В много лош ден може да има три или четири. И без тях не можем да нацелим боеприпасите, с които разполагаме. Ежедневна битка е да ги задържим във въздуха", каза Кат .

Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна съобщи, че през деня на 21 април защитниците на Украйна са отбили 53 атаки на нашествениците. Руснаците се опитаха да преминат в настъпление в посоките на Бахмут, Авдеевски, Мариински и Миньори, а укрепеният град Бахмут остава най-горещата точка на фронта.

В същото време общите бойни загуби на Руската федерация във войната срещу Украйна от 24 февруари 2022 г. вече приблизително възлизат на 185 730 души.

Превод: БЛИЦ
 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук