The Times: Войната в Европа е възможна и е по-близо, отколкото си мислим, а Путин...
Руският президент знае, че Старият континент е "скандално зле подготвен“ за евентуално руско нахлуване
Независимо дали Доналд Тръмп, или Камала Харис ще спечели изборите в САЩ, това ще е загуба за европейската сигурност, тъй като малцина вярват, че Щатите ще се притекат на помощ на Европа в случай на въоръжен конфликт с Руската федерация, пише британският вестник The Times, цитиран от "Фокус".
“Войната е възможна и е по-близо, отколкото си мислим. Ако приемем, че Русия доведе Украйна до патова ситуация, силите на президента Путин може да са готови за нови действия след две години, ако не и след по-малко.
Повечето страни в съюза все още се надяват, че НАТО ще проработи и че САЩ ще се притекат на помощ, но малцина действително вярват в това", отбелязва колумнистът на The Times Едуард Лукас.
Той изтъква, че Украйна е дала на Запада време да се подготви за война с Русия, но Европа не се е възползвала от този шанс. Според него Европа е "скандално зле подготвена“ за евентуално руско нахлуване - и Путин знае това.
Както посочва анализаторът, Русия вече атакува Запада, като извършва саботажи. В същото време, както отбелязва редакторът на Defence Analysis Франсис Туза, много инциденти се "потулват“ от официалните лица, което води до още по-голям хаос.
В същото време някои европейски страни виждат заплахата от Русия и активно се подготвят за война. Например Финландия е събрала запаси от храна, гориво и медицински консумативи за шест месеца, както и места в бомбоубежища за всеки гражданин.
Естония отделя една четвърт от бюджета си за отбрана само за боеприпаси.
Полша разполага с най-големите и най-ефективни въоръжени сили в Европа. Въпреки това може да се окаже, че те ще трябва да се борят сами, добавя Лукас.
Сега украинците плащат цената за нерешителността на Запада, но една победена Украйна ще бъде огромен проблем за цяла Европа, пише още изданието.
"Имахме шанса да се изправим срещу руския империализъм заедно с една голяма, силна и обединена страна. Изплашени от рисковете и разходите, свързани с предоставянето на реална военна подкрепа, ние не се възползвахме от него. Украйна ни даде време да укрепим собствената си отбрана. Ние пропиляхме и това...
Междувременно нашата сигурност и свобода се крепят на крехкото предположение, че следващата американска администрация ще се грижи за нашата сигурност повече от нас“, заключава Лукас.
Последвайте ни
9 Коментара: