Покровск и Часов Яр са две ключови крепости, които ще отворят пътя на Русия към по-нататъшно бързо напредване, пише The Wall Street Journal. Руската армия действа умело и решително.

Русия засилва натиска си върху разтегнатата фронтова линия на Украйна на изток, като води ожесточени битки за два града, които биха я доближили до основната й военна цел.

Руските войски са се прицелили в украинския логистичен център Покровск, а също така се опитват да завземат командните височини в град Часов Яр. Поемайки контрола над тези градове, Русия ще има добра възможност да поеме контрола върху останалите територии на Донецка област, която президентът Владимир Путин обяви за част от Русия.

„Покровският капан“: Решаващата битка във войната с Русия, говори Дикий

Русия постепенно се придвижва към Покровск. Войските му се намират само на няколко километра от този град. Покровск е по-голям от Авдеевка - доста голям украински град, който падна съвсем наскоро. Украйна упорито защитава Покровск, въпреки че няма нито числено, нито огнево превъзходство.

Това лято Русия и Украйна насочиха най-новите си бойни сили към офанзиви, вместо да укрепват отбраната. На 6 август Украйна изпрати войски в района на Курск, изненадвайки Русия. Това повиши морала на украинската армия и показа на западните поддръжници на Киев, че тя все още се бие.

Но на основните бойни полета на изток Русия надгражда своя успех. Тя се стреми да превземе два важни населени центъра, което ще даде значителни предимства на руската армия. Това е центърът за логистично снабдяване на Въоръжените сили на Украйна в източната част на страната Покровск, както и Часов Яр, разположен на командна височина. Русия също възобнови офанзивата си срещу градовете Торецк, Курахово и Угледар, опитвайки се да се възползва от факта, че войските на украинската фронтова линия са доста опустошени.

И двете страни се опитват да спечелят надмощие преди ноември, когато студът и снегът ще затруднят напредъка и Съединените щати, основният поддръжник на Украйна, ще проведат президентски избори.

Най-опасната руска офанзива това лято беше в посока Покровск, най-важният тилов център на украинската армия на изток.
Когато Русия превзе индустриалния град Авдеевка през февруари, нейното върхово постижение тази година, нейните войски продължиха през селата на запад. Те ускориха темпото на настъпление през последните седмици и сега са само на няколко километра от Покровск, който преди имаше население от 80 000 души.

The Economist: Войници от ВСУ разясниха сложната ситуация на фронта край Покровск

Украинските войски в района казват, че отбранителните операции са възпрепятствани от липсата на артилерийски снаряди и добре обучени войски. Те обаче карат Русия да плати висока цена, за да продължи напред. Понякога постига целите си само чрез многократни атаки от малки групи пехота.

Покровск е опорната точка за действията на украинските въоръжени сили в източната част на страната. Разположен е на пътищата и железопътните линии, които служат като основен маршрут за снабдяване на украинските войски в района на Донецк.

Загубата на Покровск ще остави градове на изток като Константиновка и Часов Яр без основен маршрут за доставки от североизток и ще тласне руските сили по-близо до западната граница на Донецка област.

Когато Русия превзе Бахмут миналата година след дълги и кървави битки, тя каза, че се е насочила към още по-важен трофей: Часов Яр.

Този град е още по-малък, населението му не надвишава 12 000 души, но се намира на командни височини в район, който ще осигури на руските войски сериозни предимства, когато се опитат да превземат градове в западна и северозападна посока, като главните още невзетите селища Краматорск и Славянск.

Ако Русия завземе тези командни височини, ще й бъде по-лесно да нанася удари по украински позиции и части с артилерия и безпилотни самолети. Русия се бори и за град Торецк, който се намира по на юг и на запад.