За да остане на власт и след края на мандата си руският президент Владимир Путин може да опита да превземе Беларус, прогнозира анализаторът на в. "Times" Роджър Бойъс.

По думите му обаче в тази ситуация президентът на Беларус - Александър Лукашенко, може да се окаже съюзник на Запада.

Мандатът на Путин приключва през 2024 г., а в конституцията ясно е записано, че никой не може да бъде избиран за президент повече от два поредни мандата, напомня Бойъс. Най-привлекателният вариант за него е сливане на Русия с Беларус, посочва анализаторът.

Още през 1996 г. Русия и Беларус подписаха договор за създаване на съюзна държава, предполагащ създаване на федерация. Ако икономиките на двете страни бъдат изцяло интегрирани, ще се появи по-голяма държава, "Русия плюс". В този случай Путин би могъл без особени проблеми да оглави новата държава.

Проблемът с този сценарий е в това, че в Минск управлява човек, който също няма намерение да напуска поста си, подчертава Бойъс.

Беларус може да избегне лепкавите обятия на Путин, прогнозира той.

Например, избирането на Владимир Зеленски за президент на Украйна може да промени отношенията между Киев и Москва. Путин може да реши, че лесно ще надделее, но политическата наивност на новия украински президент може да се окаже капан. Зеленски иска мир в Източна Украйна без да дава никакви територии на Русия. Путин иска разхлабване на западните санкции, не иска да отстъпва никакви позиции.

Има риск сега Путин да възобнови конфликта с надеждата, че каквито и да са мирните договорености, те ще бъдат сключени според неговите желания. Но поредна ескалация на конфликта в Донбас ще доведе само до нови санкции от страна на Запада и дори от страна на Китай.

Каквото и да прави Путин по границите на страната си, рискува да покаже фундаменталната слабост на Русия. Икономиката й е значително отслабена след налагането на санкциите и падането на цените на петрола и газа.

Да, Русия ще засили натиска срещу Лукашенко за създаване на съюзна държава. Целта е не само удължаване на управлението на Путин, но и настъпление към границите на ЕС и НАТО.

Не става дума Лукашенко да бъде убеждаван да се присъединява към ЕС, нито към НАТО. Но ако Москва продължи да го притиска в ъгъла, той може да се обърне за помощ към МВФ. Фондът ще настоява за сериозни икономически реформи.

Лукашенко може да потърси и финансиране от страна на ЕС, но Брюксел ще настоява за честни избори, уважение към неправителствените организации и мораториум върху смъртното наказание.

Но ние сме в състояние да дадем на Путин да разбере, че не може да се отнася с бившите съветски републики като с бащиния, обобщава Роджър Бойъс.