Министър председателят и кандидат за президент на Украйна Юлия Тимошенко заплаши с нова Оранжева революция, ако приетите вчера промени в закона за избор на президент встъпят в сила. Тези промени позволяват на избирателните комисии да заседават и при липсата на кворум.
Според Тимошенко това ще позволи на опонента й Виктор Янукович да фалшифицира резултатите от изборите в неделя, когато е вторият тур на президентските избори.
"Не е нормално три дни преди вота в закона за избор на президент да се внасят изменения, които напълно ще опорочат избирателния процес и ще доведат до провеждането на фалшиви, нечестни и неконтролируеми избори", обяви Тимошенко и подчерта, че ако промените влязат в сила, тя ще призове привържениците си да излязат на улицата.
Припомняме, че президентските избори в Украйна през 2004 г. бяха спечелени от Виктор Янукович. Победата му обаче беше последвана от масови протести в цялата страна, станали известни като Оранжевата революция. Те доведоха до провеждането на нови избори, спечелени от сегашния президент Виктор Юшченко./БЛИЦ